„Ale jesteś niegrzeczny” - jak reagować na komentarze rodziny wobec dziecka?

„Ale jesteś niegrzeczny” - jak reagować na komentarze rodziny wobec dziecka?
Drukuj Skomentuj

Spotkania rodzinne to z jednej strony okazja do rozmów i wspólnej radości, a z drugiej… momenty bardzo stresujące. Zwłaszcza dla młodych rodziców, którym wszystkie babcie, ciocie i kuzynki chcą doradzić w kwestii wychowania. Przy czym na nieprzyjemne komentarze narażone są również dzieci: „Jak będziesz się tak zachowywać, nie przyjdzie Mikołaj z prezentami”, „Ale jesteś niegrzeczny” , „Taka ładna dziewczynka, a tak brzydko się zachowuje” - znasz to? Podpowiadamy, jak można reagować na komentarze rodziny odnośnie zachowania dziecka.

Rodzina się czepia?


Jako mama masz prawo oczekiwać, że inni będą szanować Twój sposób wychowania dziecka. Nie warto jednak nastawiać się bojowo na przekonywanie do swoich racji - każdy może mieć swoje zdanie, więc Ty również powinnaś uszanować opinię mamy, babci, cioci, kuzynki…

 

Masz wrażenia, że w Święta wszyscy “się czepiają”? Najprawdopodobniej nie wynika to ze złej woli, a z chęci pomocy. W końcu babcia albo mama mają już doświadczenie w wychowaniu dzieci i chcą przekazać Ci swoją wiedzę. A to, że dzielą dzieci na “grzeczne” i “niegrzeczne” może wynikać z faktu, że nie wiedzą jak jest to szkodliwe dla wychowania malucha.

 

Może zainteresuje Cię też: Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? Wpływ relacji na rozwój mózgu

 

Co odpowiadać na komentarze rodziny?


Oczywiście nie ma złotego środka. To Ty najlepiej znasz swoją rodzinę i wiesz, na ile są otwarci na “nowoczesne metody wychowania”, ale też na ile mają dystans do siebie i sytuacji. Możesz wypróbować jedną z poniższych odpowiedzi:

 

Rozumiem, że nie podoba Ci się jej zachowanie; ale my uczymy Kasię, że ona również ma prawo mówić “nie”.


Bo w końcu są sytuacje, kiedy dziecko ma pełne prawo powiedzieć “nie”. Oczywiście nie mówimy o sprzeciwie wtedy, gdy np. babcia chce wziąć dziecko za rękę przy przejściu przez ulicę albo wujek mówi, żeby nie skakało ze stołu - w tych sytuacjach chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa dziecka. Ale jeśli dziecko nie chce dać buziaka, nie chce usiąść na kolanach, nie chce zaśpiewać przed całą rodziną - nie należy go do tego zmuszać.

 

Czy możesz powiedzieć dokładniej, jakie zachowanie Ci się nie podoba? Jaś może po prostu nie zrozumiał, o co Ci chodzi.


Daj znać, że sam komunikat “Jesteś niegrzeczny” niewiele dziecku mówi. Bo właściwie jakie zachowanie nie podoba się rodzinie? Jeśli natomiast nie ma co liczyć na rozwinięcie myśli przez kogoś z rodziny (“Już on wie, o jakie zachowanie chodzi”) - postaraj się sama wyjaśnić dziecku, co nie spodobało się innym. W ten sposób maluch dostaje klarowny komunikat, jakie zachowanie powinien poprawić.

 

Dlaczego to takie ważne? Przeczytaj albo podsuń rodzinie do przeczytania: Dziecko nieśmiałe, niegrzeczne, leniwe - dlaczego nie należy etykietować dzieci

 

W naszym domu panują inne zasady. Jeśli więc nie chcesz, by Zosia tak robiła, musisz jej wyjaśnić czego oczekujesz.


Nie musisz się tłumaczyć z tego, jak wychowujecie dziecko w domu. Ale jeśli jakaś zasada jest diametralnie inna, może wywołać u dziecka dezorientację - warto powiedzieć wtedy "Zosiu, w domu się na to zgadzamy, ale u babci nie robimy..." Pamiętaj przy tym, że jako gość powinnaś uszanować pewne reguły panujące u innych w domu, o ile nie naruszają one integralności i poczucia bezpieczeństwa dziecka - gdy np. w domu pozwalacie na jedzenie w salonie, ale babcia nie zgadza się na spożywanie posiłków poza kuchnią.

 

Proszę, nie komentuj, bo Staś się tylko coraz bardziej denerwuje./ Dziękuję, ale poradzę sobie sama.


Czasem lepiej odsunąć dziecko od reszty rodziny niż wdawać się w dyskusje. Pamiętaj, by zrobić to stanowczo, ale uprzejmie.

 

Zignoruj komentarz i zajmij się dzieckiem


Niestety, są sytuacje (i rodziny), w których jedyną prawidłową reakcja na nieodpowiednie komentarze jest po prostu ich zignorowanie. Skup się wtedy na dziecku:

 

  • tłumacz, skąd pojawił się taki komentarz, wskazując na konkretne zachowanie, a nie etykietując dziecko,
  • reaguj na bieżąco - bo czasem lepiej się ruszyć, niż z końca pokoju komentować i rzucać ocenami (przeczytaj też: Sposoby na opanowanie agresji),
  • nie zapominaj o potrzebach dziecko - bo być może “niegrzeczne” zachowanie wynika z chęci zwrócenia na siebie uwagi? Maluch może łatwo poczuć się zepchnięte na drugi plan w szale świątecznych obowiązków,

 

Zobacz również: Jak (i czy) wyznaczać dziecku granice?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi