Alergia na jaja u dziecka

Alergia na jaja u dziecka
Drukuj Skomentuj

Alergia na jaja u dzieci to jedna z najczęściej spotykanych chorób alergicznych. Częściej niż jajko, uczula tylko krowie mleko. Alergia dotyka najczęściej małych dzieci, które z wiekiem z niej wyrastają. Jakie są objawy alergii? Jak sobie z nią radzić?


Dla niemowlaków całe jajka

 

Zgodnie z wytycznymi niemowlakom podaje się od razu całe jajko (a nie najpierw samo żółtko, jak mówiono wcześniej, a białko dopiero w 11. miesiącu życia). Ze względu na to, że jaja są silnym alergenem, dziecku należy podawać je ostrożnie. Warto malucha obserwować, a w przypadku dziecka, u którego obserwuje się skłonność do alergii, czas i sposób wprowadzenia jajka należy ustalić z pediatrą.

 

 

Sprawdź również: Dlaczego warto podawać dziecku żywność ekologiczną?

 


Co uczula w jajku?

 

Badania pokazują, że większość alergików na jajka uczulona jest na białko, nie na żółtko, a dokładniej mówiąc na zawarte w nim białka. Są to: owoalbumina, owomukoid, owotransferyna, lizozym.

Białko nie traci swoich alergizujących właściwości, nawet jeśli jest poddane wpływowi wysokiej temperatury w trakcie gotowania czy smażenia.

 

Objawy alergii na jajka

 

Symptomy uczulenia na jaja pojawiają się zwykle od kilku minut do kilku godzin po spożyciu jaj lub produktów, które je zawierają. Objawy mogą manifestować się na wiele sposobów, najczęściej w formie:

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunka, wymioty, skurcze brzucha,
  • problemy w oddychaniu: katar, duszności, świszczący oddech, a nawet astma,
  • pokrzywka, egzema, wypryski skórne, obrzęki,
  • łzawienie oczu, zapalenie spojówek.

Najgorszym objawem alergii na jajka jest anafilaksja, inaczej wstrząs anafilaktyczny, w którego trakcie pojawiają się: duszność, nudności, ból brzucha, zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi, a nawet utrata świadomości.

 


Jak zdiagnozować alergię na jajka?

 

Jeśli pediatra będzie podejrzewał alergię u twojego dziecka, skieruje je do alergologa, by ten zrobił kolejne badania – testy skórne i badania z krwi. Lekarz najpierw jednak przeprowadzi wywiad. Zada pytania zarówno o niepokojące objawy u twojego dziecka, jak i u innych członków rodziny. Specjalista powinien także przepisać leki przeciwalergiczne lub lek zawierający adrenalinę w zastrzyku, który można podać, gdy wystąpi bardzo silna reakcja alergiczna.

 

Nie zapomnij, że u niemowląt i małych dzieci testy mogą nie być wiarygodne. Niemowlęta nie wytwarzają wystarczającej IgE (w skrócie immunoglobuliny E), przeciwciało, które reaguje na alergeny. Prawidłowe stężenie IgE nie wyklucza alergii.

Ustalenie, czy twój maluch ma alergię pokarmową, czy nietolerancję, jest niezwykle trudne. 

 


Jak żyć z alergią na jajka?

 

Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że życie z alergią na jaja jest banalnie proste. Wystarczy przecież dieta wykluczająca te produkty z codziennego jadłospisu. Pojawia się jednak pewien kłopot. Jaja bardzo często są wykorzystywane do produkcji żywności. Występują nie tylko w czystej postaci, ale i w makaronach, ciastach, sosach czy pierogach, a także w wielu innych produktach. Trudne może okazać się jednocześnie ich wyeliminowanie, jak i zrozumienie etykiety na opakowaniu.

Czytaj i analizuj etykiety. Unikaj tych produktów, które mają w swoim składzie:

  • jaja,
  • żółtka,
  • białka,
  • jaja w proszku,
  • śladowe ilości jaj.

Warto zauważyć, że jajko jest także ukryte pod nazwami

  • albumina,
  • globulina, 
  • lipowitelina, 
  • owoalbumina,
  • owoglobulina,
  • owomukoid,
  • witelina (to białka, które wywołają reakcję alergiczną)?

Wybieraj produkty bezpieczne, szukaj alternatyw.

 

Jak zastąpić jaja w diecie?

 

Jajka kurze to źródło wielu cennych składników: dobrze przyswajalnego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6), lecytyny, witamin i minerałów. Jeśli twoje dziecko jest alergikiem na jaja kurze, alergia może objąć także jaja kaczek, gęsi czy przepiórek.

Dietę bezjajeczną można wzbogacić o nabiał, chude mięso, ryby, buraki, brokuły, fasolkę szparagową, morele, brzoskwinie, oleje roślinne.

 

Uważaj na szczepionki

 

Wirusy zawarte w szczepionkach są hodowane w fibroblastach zarodków kurzych, a podłoża zawierają małe ilości białek jaja kurzego, może się zdarzyć, że szczepionki - przeciwko odrze, śwince i różyczce czy grypie mogą wywołać reakcję alergiczną.

 


Sprawdź także: Woda - niezbędny składnik w diecie dziecka

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!