Alergia u dziecka

Alergia u dziecka
Drukuj Skomentuj

W ciągu ostatnich kilku lat gwałtownie wzrasta liczba zachorowań na alergie, zwłaszcza wśród dzieci. Alergie mogą mieć różną postać. U dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej zauważa się alergią wziewną. Coraz częstsze są jednak alergie pokarmowe. Dla placówki, dziecko z alergią pokarmową może stanowić pewne wyzwanie. Jak rozmawiać z rodzicami? Jak rozwiązać problem specjalnej diety? Co z podawaniem leków?

Czym jest alergia?

 

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na substancje, które dla większości osób są zupełnie niegroźne. W wyniku choroby organizm traktuje alergen jak obcą substancję, co skutkuje groźnymi objawami. Objawem alergii pokarmowej mogą być bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, nieprawidłowy przyrost masy ciała. Dodatkowo na alergie wskazywać mogą zmiany skórne – wysypka, nadmiernie przesuszająca się i łuszcząca skóra. W ciężkich przypadkach alergia może prowadzić do wstrząsu – wtedy u dziecka pojawią się problemy z oddychaniem, a nawet zatrzymanie krążenia. Warto zauważyć, że u każdego dziecka objawy mogą być inne – uczulający produkt u różnych dzieci może wywołać odmienne dolegliwości.

 

Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są białka mleka krowiego, białka jaja kurzego, zboża, orzechy, owoce morza. Najważniejszym działaniem jest ograniczenie alergenu u dziecka. Jak może pomóc przedszkole?

 

Sprawdź również: Alergia na jaja u dziecka


Jak rozmawiać z rodzicami?

 

Podstawą sukcesu w przedszkolu jest współpraca między rodzicami, nauczycielami oraz dzieckiem. Na początek – porządek w dokumentacji. Aby dziecko z chorobą przewlekłą mogło chodzić do przedszkola, lekarz musi wydać zaświadczenie, że dziecko może uczęszczać do przedszkola. Zaświadczenie lekarskie powinno również zawierać informacje dla wychowawcy, o tym jak postępować z dzieckiem oraz o konieczności realizacji stałych zaleceń w czasie pobytu dziecka w placówce. W przypadku dziecka z alergią istotna jest lista alergenów. Pomoże ona w planowaniu posiłków u chorego przedszkolaka. To na przedszkolu spoczywa obowiązek zapewnienia dzieciom z alergią spożycia pełnowartościowego posiłku, który spełnia specjalne potrzeby żywieniowe dziecka. Rodzic musi powiadomić władze przedszkola o istotnych danych dotyczących zdrowia dziecka, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznego. Dlatego to rodzice powinni dostarczyć placówce listę alergenów, a następnie przedszkole powinno zapewnić zbilansowaną i dopasowaną dietę dla chorego dziecka.

 

Jak zapewnić odpowiednią dietę dla dziecka

 

Jest kilka możliwości! W zależności od sytuacji odpowiedni zbilansowany posiłek może być zrobiony w kuchni w przedszkolu. Jeśli nie uda się w danej placówce zrealizować wymagań żywieniowych dziecka, należy wskazać rodzicom inną placówkę publiczną w gminie, która jest w stanie takie żywienie zapewnić. Dodatkowo nie ma zakazu przynoszenia przez rodziców posiłków do przedszkola. To dyrektor decyduje, czy jest w stanie taki posiłek odpowiednio przechować, przygotować, odgrzać. Posiłki takie muszą być przetrzymywane w osobnych pojemnikach, aby nie miały styczności z pożywieniem innych dzieci. W przypadku wystąpienia zatrucia pokarmowego rodzice muszą być przygotowani na kontrolę z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.


Jak podawać leki w przedszkolu?

 

To wyzwanie koniecznie należy omówić z rodzicami. W przypadku wystąpienia nieprzewidzianej choroby – na przykład, gdy dziecko zje alergen (np. poczęstuje się posiłkiem od innego dziecka), wychowawca nie ma prawa dać dziecku leku. Podawane mogą być tylko leki przepisane przez lekarza i na to może, ale nie musi wyrazić zgodę dyrektor i nauczyciel (zgodę należy potwierdzić pisemnie). Jeśli nauczyciel zgadza się na podawanie leku, konieczne jest podpisanie zgody z rodzicami. Zazwyczaj tą czynnością zajmuje się dwie osoby. Fakt podania leku musi zostać odnotowany w dokumentacji. Warto zauważyć, że w razie wyrządzenia dziecku szkody w ramach podjęcia pomocy przez nauczyciela czy dyrektora to oni ponoszą konsekwencje z  odpowiedzialności cywilnej.

 

 

Sprawdź także: Deklaracja rodziców o otwarcie przedszkola

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!