Andrzejki w przedszkolu: zabawy andrzejkowe, wróżby, przekąski

Andrzejki w przedszkolu: zabawy andrzejkowe, wróżby, przekąski
Drukuj Skomentuj

Kiedyś andrzejkowe wróżby traktowano bardzo poważnie, dziś są świetną rozrywką dla dla dzieci i dorosłych. Chcesz zorganizować Andrzejki w przedszkolu? Poniżej podpowiadamy, co warto zawrzeć w programie spotkania! Sprawdź najlepsze zabawy andrzejkowe, wróżby i przekąski dla dzieci.

Andrzejki to teś świetna okazja do zintegrowania grupy! Sprawdź: 11 zabaw integracyjnych - nie tylko na początek roku szkolnego!

 

Zabawy andrzejkowe

 

Taniec z miotłą


Potrzebna jest nieparzysta ilość osób, odtwarzacz muzyki oraz miotła. Najpierw wszyscy uczestnicy zabawy tańczą pojedynczo. Osoba prowadząca zabawę wyłącza muzykę; uczestnicy dobierają się szybko w pary. Osoba, która nie zdążyła znaleźć pary, dostaje do tańca miotłę. Przy kolejnym wyłaczeniu muzyki następuje zamiana par; nie można tańczyć z tą samą osobą co poprzednio.

 

Wyścig cekinów


Każde z dzieci dostaje słomkę i 2-3 cekiny. Zadaniem dzieci jest przeniesienie cekin z jednego końca sali do drugiego, jednak bez używania rąk, a jedynie dmuchając przez słomki. Osoba, która jako pierwsza dotrze do mety, może np. wylosować wróżbę z worka.

 

Tworzenie amuletów szczęścia


Przygotuj płaskie kamyki i farby akrylowe. Dzieci dowolnie ozdabiają kamyki, tworząc z nich amulety szczęścia. Można też dać brokat do posypania na mokrą farbę.

 

Rysowanie potworków


Zabawę możesz zorganizować w jednym dużym kręgu albo podzielić dzieci na kilka mniejszych. Każde dziecko dostaje kartkę i długopis/kredkę. Rysują głowę magicznego potworka, po czym zaginają ją do tyłu. Podają kartkę do sąsiada, otrzymując też rysunek od sąsiada z drugiej strony. Dorysowują brzuch i ręce. Po kolejnej zmianie rysują nogi.

 

Może zainteresuje Cię też: 10 jesiennych inspiracji na prace plastyczne dla dzieci

 

Teatrzyk cieni


Dzieci mogą albo stworzyć własne kukiełki do teatrzyku, albo otrzymać przygotowane już postaci. Zabawa polega na improwizacji do podanego przez nauczyciela tematu, np.: “W te Andrzejki Zosia wróżyła sobie z wosku. Na jej ścianie zaczęły pojawiać się różne cienie - co jej wróżyły?...”; “Tego wieczora Jaś bardzo spieszył się, by zdążyć na zabawę andrzejkową do kolegi. Po drodze spotkał dziwne postaci - co mu powiedziały?...”

 

Wróżby andrzejkowe

 

Wróżby andrzejkowe to element naszej tradycji - warto więc skorzystać z tych znanych nam od lat! Najbardziej popularne wróżby to:

 

 • układanie butów (wyścig butów),
 • lanie wosku przez klucz,
 • przekłuwanie serca z imionami,
 • losowanie obrączki/monety w kubeczkach,
 • wróżenie z obierek jabłka;

A może w tym roku zaskoczysz dzieci w przedszkolu czymś nowym? Zaproś ich do andrzejkowych zabaw:

 

Wrzucanie monety do studni


Dzieci ustawiają się w kręgu. Na środku stoi miska z wodą. Każde z dzieci dostaje monetę. Dzieci ustawiają się tyłem do miski (“studni”), myślą życzenie i rzucają monetę przez ramię. Temu dziecku, któremu uda się trafić, spełni się marzenie.

 

Przebijanie balonów


Przygotuj balony wypełnione np. kolorowymi karteczkami albo cekinami. Do każdego balonu włóż też karteczki z zapisanymi nazwami zawodów. Dzieci przebijają balony szpilką i wśród rozrzuconych kartek szukają tej ze swoim przyszłym zawodem.

 

Tajemnicze napisy


Przygotuj kartki z numerami zapisanymi sokiem z cytryny. Dzieci losują karteczki, które osoba dorosła odczytuje nad płomieniem świecy. Każda cyfra ma swoje znaczenie, np.:

1 - Ostatnio bardzo pomogłeś swoim przyjaciołom. Już wkrótce Ci się odwdzięczą miłą niespodzianką!
2 - Super! Za kilka dni spełni się jedno z Twoich życzeń!
3 - Ktoś, kogo bardzo lubisz, zaprosi Cię do wspólnej zabawy!

 

“Smerfowa” wróżba


Przygotuj nieprzeźroczyste pudełko (na wierzchu możesz nakleić rysunek ze Smerfami), do którego wrzucić różne przedmioty. Dzieci, losując poszczególne rzeczy, dostają wróżbę-poradę od jednego ze Smerfów:

 

 • Grzebień - Laluś: Czy oby nie za bardzo przejmujesz się wyglądem? Pamiętaj, że jeśli nie przestaniesz skupiać się tylko na sobie, wkrótce może ominąć Cię świetna zabawa ze znajomymi!
 • Łyżka - Łasuch: Czeka Cię mnóstwo słodkich niespodzianek. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać ze słodyczami!
 • Pędzel - Malarz: Odkryłeś, że jesteś dobry w malowaniu, graniu na instrumencie albo w sporcie? Brawo! Im więcej będziesz ćwiczyć, tym będziesz osiągać więcej sukcesów!
 • Papierek po cukierku - Niechluj: Czy zawsze pamiętasz o tym, by po sobie posprzątać? Pamiętaj, że innym może przeszkadzać Twoje bałaganiarstwo!
 • Chusteczka - Mazgaj: Czasem bywa Ci smutno? Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc Panią albo inne dzieci. Czasem jednak warto skupić się na pozytywnych stronach, a nie tylko wyszukiwać powodów do płaczu!
 • But z rozwiązaną sznurówką - Ciamajda: Już czas nauczyć się nieco samodzielności! Taki fajny chłopak/fajna dziewczyna jak Ty nie powinien/powinna brać przykładu z Ciamajdy!
 • Żółte pudełeczko/prezent z czerwoną wstążką - Zgrywus: To świetnie, że jesteś taką uśmiechniętą i wesołą osobą! Pamiętaj jednak, by Twoje żarty nigdy nie robiły przykrości innym!

 

Andrzejkowe przekąski

 

Ciasteczka z wróżbą

 

Przygotuj: 20 dag mąki, 3 jajka, 1 łyżkę cukru, 1 łyżkę oleju, szczyptę soli, cukier wanilinowy, ewentualnie cynamon. Przygotuj też dowolne wróżby na kartkach o wymiarach ok. 1x20 cm. Wróżby pozginaj albo zwiń w ślimaka.


Wszystkie składniki zagnieć w ciasto, rozwałkuj. Wytnij kółka szklanką. Na środek każdego kółka połóż wróżbę, sklejaj jak pierogi, później zagnij każdego pierożka na pół. Piecz ok. 20 min. w temp. 180 stopni C.

 

Pieczone jabłka


Przygotuj: twarde i kwaśne jabłka, miód, rodzynki, orzechy włoskie, cynamon, mielone goździki, mielony imbir. Odetnij górę jabłek i wydrąż gniazda nasienne. W misce wymieszaj posiekane orzechy, rodzynki, miód i przyprawy. Nafaszeruj jabłka. Piecz 15-20 min, w temperaturze 175 stopni C.

 

Kanapki z krakersów


Przygotuj: opakowanie krakersów, serek śmietankowy, dowolne warzywa (np. pomidorki koktajlowe, ogórka, paprykę). Zrób z krakersów kanapki, każdego smarując serkiem i układając na wierzch warzywa.

 

Zobacz też 5 pomysłów na danie z dyni

 

 

Zainspiruj się - sprawdź scenariusze andrzejkowe!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi