Babcia z Dziadkiem dziś świętują - scenariusz uroczystości przedszkolnej
2.5
„Babcia z Dziadkiem dziś świętują” - scenariusz uroczystości przedszkolnej z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Cele ogólne:
- złożenie życzeń i sprawienie niespodzianki Babciom i Dziadkom w dniu ich święta;
- pełnienie roli gospodarzy wobec gości odwiedzających przedszkole;
- wzmacnianie więzi rodzinnych, budzenie szacunku dla osób starszych.
Cele operacyjne – dziecko:
- recytuje, śpiewa, tańczy, wyraża tym swą wdzięczność, miłość i szacunek dla Babci i Dziadka;
- wręcza samodzielnie przygotowany upominek, uświadamia sobie obopólną radość z niespodzianki przygotowanej innym;
- przestrzega przyjętych form zachowania.
Pomoce:
- wiersze
- piosenki
- czapka konduktora, lizak
Rekwizyty:
- buty siedmiomilowe, złota rybka, korona królewska,
- smakołyki do konkursu: „Czym częstuje wnuczek?” (np. czekolada, mandarynka, piernik)
- ubranka dziecięce do konkursu: „Poznaj po dotyku’
- zabawki w worku do konkursu: „Nie kupuj kota w worku”
- niespodzianki samodzielnie przygotowane przez dzieci.
Przebieg:
1.„Witaj Babciu, witaj Dziadku...” - zabawa integracyjna.
Dzieci podchodzą do swojej babci (dziadka), podają rękę i śpiewają:
„Witaj Babciu, witaj Dziadku,
jak się masz, jak się masz,
wszyscy cię kochamy, wszyscy cię kochamy,
bądź wśród nas, bądź wśród nas.” (na mel. „Panie Janie”)
2. Powitanie:
Dziecko I:
Główka mnie boli, myśleć nie rada
Przecież przed nami gości gromada.
Czy to nie wielkie dla nas zmartwienie?
Czy nam się uda dziś przedstawienie?
Chcemy, by goście się nie nudzili
I bardzo mocno brawo nam bili.
A za te nasze niektóre braki,
Proszę wybaczyć, my przedszkolaki.
Narrator: (np. nauczyciel)
Chcemy dziś z Państwem powspominać chwile Waszego dzieciństwa.
3. „Kiedy babcia była mała” – wiersz
Dziecko I:
Kiedy babcia była mała, to sukienkę krótka miała
Małe nóżki, chude raczki, lubiła jeść cukierki oraz pączki.
Dziecko II:
I co, i co, że babcia nam urosła, że lat ma trochę więcej, niż ja i brat i siostra,
To ważne, że mam babcię, że bardzo kocham ją i śpiewać lubię z nią.
Dziecko III:
A, gdy dziadek był malutki, nie nosił adidasów, tylko butki,
Nie miał wąsów ani brody, nie chciał jeść marchewki tylko lody.
Dziecko IV:
I co, i co, że dziadek urósł trochę, że lat ma więcej niż dwa plus trzy plus osiem,
I co, i co, to ważne, że mam dziadka, że bardzo kocham go i lat mu życzę sto.
Narrator:
Prawda, że było to tak niedawno, jakby wczoraj? Czy pamiętają Państwo w co się wtedy bawili? Na pewno było to „Kółko graniaste”, „Jedzie pociąg” – zapraszam więc, powspominajmy. Dzieci robią duże koło, a wokół nich koło tworzą nasi goście.
4. Zabawy kołowe z udziałem gości, np. „Kółko graniaste”, „Jedzie pociąg”.
5. „Kiedy babcia była mała” - wiersz cd.
Dziecko V:
Dawno temu babcia z dziadkiem w piaskownicy kłócili się o łopatkę,
Dziś na spacer idą sobie, a gdy wrócą ja im kawę pyszną zrobię.
Dziecko VI:
I co, i co, że trochę nam urośli, że nie są dzieciakami, że ważni z nich dorośli,
I co, i co to ważne, że są z nami, niech żyją długi czas i zawsze kochają nas.
Narrator:
Czy w czasach Waszego dzieciństwa modne były kuligi? Czy tak one wyglądały? Popatrzmy.
6. „Kulig” – taniec integracyjny do piosenki „Jedzie grudzień po grudzie” w wykonaniu przedszkolaków.
Narrator:
Domeną babci i dziadków jest opowiadanie bajek, a co na to wnuki?
7. „Moja babcia” - wiersz
Dziecko I:
Moja babcia, babuleńka, tyle bajek różnych zna,
Zawsze chodzi uśmiechnięta i na wszystko radę ma.
Dziecko II:
Gdy mi smutno, gdy się nudzę do niej wnet przytulam się,