Barwy ciepłe, zimne - scenariusz zajęć otwartych dla przedszkolaków

Barwy ciepłe, zimne - scenariusz zajęć otwartych dla przedszkolaków
4.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz zajęć otwartych dla przedszkolaków z udziałem uczniów kl. I.

TEMAT:

  • Barwy ciepłe, zimne – Z wizytą w Krainie Słońca i Krainie Lodu.

CEL OGÓLNY:

  • Ćwiczenie wyobraźni plastycznej, kształcenie umiejętności współdziałania w grupie

CELE SZCZEGÓŁOWE – Dziecko:

  • aktywnie uczestniczy w tworzeniu, posiada kreatywną postawę
  • rozwija umiejętności plastyczne i wszechstronnie rozwija się
  • zapoznanie z barwami ciepłymi: żółtą, czerwoną, pomarańczową i brązową oraz z barwami zimnymi: zieloną, niebieską i fioletową
  • rozpoznawanie barw poprzez kojarzenie ich z określonymi przedmiotami (np.: żółte – słońce)

POMOCE:

  • sztalugi, farby, pędzle, kartony, kolorowa chusta, przedmioty różnych kolorów

 

I CZĘŚĆ WSTĘPNA


1. Przywitanie przedszkolaków – pierwszaki śpiewają piosenkę (na melodię „Panie Janie”). Witajcie przedszkolaki, witajcie przedszkolaki. Jak się macie? Jak się macie? Wszyscy Was Kochamy, wszyscy Was Kochamy. Zostańcie wśród nas, zostańcie wśród nas.
Przywitanie przedszkolaków przez wybranego ucznia klasy I:
– Witamy was gorąco i zapraszamy do wspólnej zabawy.

 

II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA


1. Uczniowie klasy pierwszej podzieleni na dwa zespoły (Krainę Słońca – barwy ciepłe i Krainę Lodu – barwy zimne), ubrani w odpowiednie dla swojej grupy barwy przedstawiają swoją Krainę. Przedstawienie barw ciepłych i zimnych.
Wybrani uczniowie:
– My jesteśmy kolorowe ludki zamieszkujące dwie krainy, Krainę Słońca i Krainę Lodu.
– Jak myślicie ludki jakiego koloru mieszkają w Krainie Lodu?
– Jak myślicie ludki jakiego koloru mieszkają w Krainie Słońca?

2. Zabawa „Magiczny worek”– każdy przedszkolak losuje z worka przedmiot, określa jakiego jest koloru i zanosi ten przedmiot do danej Krainy stając się jednocześnie członkiem danej grupy - podział przedszkolaków na grupy.

3. Szukamy kolorów – każda grupa ma odnaleźć w klasie kolor pasujący do swojej Krainy i stanąć
obok niego.

4. Zabawa ruchowa – piosenka „Pada deszczyk”:
Pada deszczyk – ręce nad głową, obniżają się i pokazują spadające krople – 2 razy.
Wieje silny wiatr - ręce nad głową – pokazanie gestów wiejącego wiatru – 2 razy.
Błyskawica – klaśnięcie przed sobą – 2 razy.
Grzmot – silne tupnięcie – 2 razy.
Piękna tęcza świeci wokół nas – zataczanie koła od głowy ku dołowi – 2 razy.


5. Zajęcie stanowisk pracy – przygotowanie odpowiednich kolorów

6. Praca twórcza uczniów. Dzieci mają za zadanie namalować kompozycję z wykorzystaniem określonych barw:
Kraina Słońca – np. praca plastyczna pt.„Słoneczny dzień”
Kraina Lodu – np. praca plastyczna pt. „Deszczowy dzień”

 

III CZĘŚĆ KOŃCOWA


1. Ekspozycja prac. Próby omawiania prac plastycznych przez uczniów – określanie jakich barw użył to namalowania obrazka. Utrwalenie nazw barw ciepłych i zimnych.

2. Uprzątnięcie stanowisk pracy. Umycie rąk i miseczek po farbach.

3. Podziękowanie za przybycie na zajęcia.

Zagadki
CZERWONY
Tego koloru szukajcie w makach
Lub w muchomorze, co rośnie w krzakach.

NIEBIESKI
Gdy spojrzysz w górę na niebo,
Lub chabry zobaczysz w życie.
Już będziesz wiedział na pewno,
O jakim kolorze myślę.

ŻÓŁTY
Słonecznik nazwę zawdzięcza słońcu
Powiedzcie jaki kolor je łączy.

POMARAŃCZOWY
Marchewkę zawsze ten kolor kryje
Bywają takie również i dynie.

ZIELONY
Liście są takie
I trawa też.
Jaki to kolor ?
Już pewnie wiesz.

FIOLETOWY
Jakim kolorem
Pytam wszystkich maluję fiołki lub śliwki.

Ten kolor ma słońce

Twoje uwagi i pomysły

Tagi