„Basia. Wielka księga pytań”: wyjątkowe odpowiedzi na codzienne pytania

„Basia. Wielka księga pytań”: wyjątkowe odpowiedzi na codzienne pytania
Drukuj Skomentuj

Skarbnica wiedzy wszelakiej dla wszystkich miłośników Basi i jej świata. Na półki księgarskie trafiła Basia. Wielka księga pytań – nowa książka Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak. To niezwykły zbiór opowiadań, w którym bliscy odpowiadają na pytania rezolutnej pięciolatki, zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane. Bywa też, że to inni pytają, a Basia udziela odpowiedzi. Dlaczego? Bo pytania i odpowiedzi to tak naprawdę rozmowa.


A rozmawiać mogą ze sobą wszyscy: i duzi, i mali. I wcale nie zawsze to duzi wiedzą wszystko najlepiej.

 

„Basia. Wielka księga pytań” to tak naprawdę wielka księga odpowiedzi na codzienne i niecodzienne pytania przedszkolaków. Nieustające sondaże pociech, nie raz i nie dwa potrafią rodziców doprowadzić do rozpaczy, i nie jednokrotnie kończą się u nich duże pokłady cierpliwości. W końcu, jak wyliczyli naukowcy, dzieci w wielu przedszkolnym zadają około 300-400 pytań dziennie. Basia również. Dlaczego? Skąd? Czy? Po co? Jak? Kiedy? Dociekliwa Basia dopytuje mamę, wierci dziurę w żołądku tacie i ciągnie za język babcię, dziadka, a nawet pluszowego Miśka Zdziśka, nie zapominając o Pani Marcie w przedszkolu i opiekunce Oli. Chce znać odpowiedzi. Wiedzieć, jak zrobiony jest świat. Zrozumieć, po co jest to wszystko, skąd się wzięło i jak działa. Pojąć wszystkie tajemnice. Rodzice, czy opiekunowie to przecież niewyczerpalne źródło wiedzy o otaczającym świecie.

 

Czy w tym jakiś jest ambaras, że o wszystko pytam naraz?


„Basia. Wielka księga pytań” to skarbnica wiedzy dla dzieci i praktyczna ściąga dla dorosłych. W końcu nie tak łatwo odpowiedzieć na pytania:

- Jak ja się pojawiłam?
- Czy komary mają uszy?
- Kiedy dojedziemy na miejsce?
- Dlaczego znowu ktoś nasiusiał na deskę?
- Dlaczego dorośli mówią brzydkie słowa?
- Dlaczego tata pryka buzią?
- Jak działa bankomat?
- Skąd się biorą bączki?
- Czy mogę dziś z wami spać?

 

Basia lubi zadawać pytania. Dlaczego? Bo dzięki nim może się czegoś dowiedzieć o sobie, o innych i o tym, jak działa świat. Po co? Bo Basia lubi dużo wiedzieć. Kto by zresztą nie lubił?

 

Książka zasypuje pytaniami, ale i odpowiedziami. „Basia. Wielka księga pytań” ma formę krótkich rozmów Basi z ofiarami jej niebywałej ciekawości. Autorka Zofia Stanecka, jak zwykle postarała się, aby były to dyskusje cięte, pełne humoru i ciepła. Jak zwykle podczas czytania Basi, trudno się powstrzymać  od chichotu.  

Seria książek o Basi stworzona przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak należy już do kanonu literatury dla przedszkolaków. Książkę wielką sympatią darzą też rodzice oraz pracownicy bibliotek. W kwietniu br. ukaże się też nowe opowiadanie w serii głównej – Basia i śmieci, a na ekranach kin w całej Polsce możemy oglądać Basię po raz drugi. Kolejne przygody Basi już po wakacjach. 

Więcej o cyklu Basia na www.egmont.pl i www.basia.com.pl.Wielka księga pytań
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marianna Oklejak
Oprawa: twarda
Objętość: 112 stron
Format: 200x250
Cena: 39,99
ISBN: 978-83-281-3819-3
Grupa docelowa: 3-7 lat

 

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi