Bawiły się dzieci paluszkami - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Bawiły się dzieci paluszkami - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
4.3
3 oceny
Oceń

Temat zajęć:

  • Bawiły się dzieci paluszkami – czyli stare i nowe zabawy paluszkowe


Cel ogólny:

  • rozwijanie motoryki małej poprzez zabawy paluszkowe

Cele szczegółowe:

  • pogłębianie więzi między rodzicem a dzieckiem poprzez uczestnictwo w zabawach
  • rozwijanie pamięci poprzez powtarzanie krótkich wierszyków i rymowanek
  • pobudzanie wyobraźni (budowanie z klamerek)


Cele operacyjne (dziecko):

  • bierze aktywny udział w zabawach i czerpie z nich radość
  • rozwija pamięć poprzez powtarzanie wierszyków i rymowanek
  • pobudza koordynację wzrokowo-ruchową (praca oka i ręki jednocześnie)
  • rozwija mięśnie kiści dłoni i palców oraz ćwiczy chwyt pęsetkowy

Metody:

  • praktycznego działania
  • pedagogiki zabawy

Formy:

  • zbiorowa jednolita
  • indywidualna

Obszary podstawy programowej:

  • obszar 14, 10, 3

Środki dydaktyczne:

  • kolorowe klamerki
  • płyta CD z piosenką, magnetofon
  • zabawki pobudzające rozwój mięśni dłoni (bączki, klamerki, piłeczki itp.)
  • wierszyki i piosenki służące do ćwiczenia palców (wg autorstwa Małgorzaty Koc)
  • kolorowe korki dla każdego dziecka (po 3)

 

PRZEBIEG


I CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Powitanie rodziców i opiekuna stażu na zajęciach otwartych.
„Zabawy paluszkowe”. Omówienie podstawowych celu tych zabaw i korzyści z wykorzystywania ich do pracy z dzieckiem.

2. Zabawa powitalna „Paluszkowe powitanie”.
Ja lubię Ciebie, Ty lubisz mnie – palcem wskazujemy zgodnie z tekstem
Ty i ja lubimy się
Ja lubię Ciebie, Ty lubisz mnie
Więc razem bawmy się.
(słowa i muzyka M. Koc)

II CZĘŚĆ GŁÓWNA

3. Zabawa utrwalająca wskazywanie części ciała „Moja dłoń”.
Przy każdej ręce palców jest pięć.
Przelicz je wszystkie jeśli masz chęć!
Pierwszy malutki, śmiesznie się zgina.
Patrząc na niego – śmieje się mina!
Drugi serdeczny, często się stroi.
Niczego w życiu on się nie boi.
Trzeci środkowy, wysoki taki,
Niczym przy szosie, drogowe znaki.
Kolejny, czwarty też jest niezbędny.
Grozi – gdy trzeba, wskazuje błędy!
Piąty – zwą kciukiem. Jest bardzo ważny!
Choć jego wygląd – niezbyt poważny.
Przy każdej ręce, palców jest pięć.
Przelicz je wszystkie, jeśli masz chęć!
(słowa: autor nieznany, muzyka: M. Koc)

4. Zabawa rozwijająca pamięć, koncentrację oraz koordynację wzrokowo-ruchową „Przygoda małpek” – melorecytacja.

Pięć małych małpek – pokazujemy palce rozłożone u jednej ręki
 śpiewało sobie tak – palce rozłożone u jednej ręki kołyszemy
Nie straszny nam krokodyl, ani inny gad – z dłoni robimy uszy i ruch zaprzeczenia jednym palcem
A pan aligator podpłynął cicho sza – dwie dłonie złączone i fala do przodu
I nie wiadomo kiedy małą małpkę cap – klaśnięcie w dłonie i gest  kciuka do tyłu za siebie
(słowa: M. Koc)

5. Zabawa podnosząca sprawność palców „Dotykamy nakrętek”.
Zadaniem dzieci jest przełożenie nakrętki przy użyciu jednej z dłoni tak, by każdy palec dotknął nakrętki.

6. Zabawa rozwijająca koncentrację „Znam kolory”.
Każde z dzieci otrzymuje trzy nakrętki w różnych kolorach. Zadaniem dzieci jest wskazywanie nakrętki z kolorem, jaki wypowiada nauczycielka.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

7. Zabawa rozwijająca chwyt pęsetkowy „Układamy korki”.
Zadaniem dzieci jest przy użyciu klamerek przeniesienie korków w inne miejsce.

8. Masażyk dla dzieci i rodziców
Dzieci na przemian z rodzicami masują plecy zgodnie z treścią wierszyka:
Tu płynie rzeczka

Twoje uwagi i pomysły

Tagi