Bawimy się kolorami - scenariusz zajęć dla 3-latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Bawimy się kolorami - scenariusz zajęć dla 3-latków
3.7
24 oceny
Oceń
{

Grupa wiekowa: 3-latki

Temat: Bawimy się kolorami.

Cele ogólne:

  • rozwijanie percepcji wzrokowej;
  • utrwalenie barw podstawowych;
  • wyrobienie znajomości i umiejętności mieszania barw podstawowych dla uzyskania barw pochodnych.

Cele operacyjne – dziecko:

  • zna i rozróżnia kolory podstawowe: żółty, niebieski i czerwony oraz kolory pochodne: pomarańczowy, fioletowy, zielony i brązowy;
  • potrafi wymieszać kolory podstawowe w taki sposób, by uzyskać odpowiedni kolor pochodny;
  • szybko reaguje na sygnał barwny i dźwiękowy;
  • doskonali pamięć wzrokowo-ruchową;
  • potrafi logicznie myśleć podczas rozwiązywania zagadek;
  • wypełnia określoną powierzchnię farbą.

Metody pracy:

  • czynne – kierowanie działalnością dziecka, zadania stawiane do wykonania;
  • słowne – rozmowa, wypowiedź, objaśnienia i instrukcje;
  • percepcyjne – obserwacja, pokaz.

Formy pracy:

  • indywidualna;
  • grupowa;
  • grupowa zróżnicowana.

Pomoce dydaktyczne:

  • bajka „O Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu”, plansze w kolorach białym, żółtym, niebieskim, czerwonym, słoiki, farby w kolorach podstawowych, balety z barwami podstawowymi i pochodnymi, emblematy w kolorach zielonym, pomarańczowym i fioletowym, zagadki słowne, sylweta palety, kółka w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym, zielonym, fioletowym, pomarańczowym i brązowym, plansze z symbolami, pędzle, sylwety marchewek i śliwek,

 

Przebieg zajęć


1. Zabawa na powitanie „Mam taki kolor”.
Nauczyciel wita dzieci wypowiadając określone zdania. Dzieci, które czują się powitane, machają i dotykają rzecz we wskazanym kolorze. Witam dzieci, które:
mają dziś na sobie coś żółtego
mają dziś na sobie coś niebieskiego
mają dziś na sobie coś czerwonego
mają dziś na sobie coś białego
Nauczyciel demonstruje dzieciom plansze we wskazanym kolorze.

2. Słuchanie bajki „O Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu”.
Nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania bajki „O Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu”, demonstrując jednocześnie proces mieszania barw podstawowych i uzyskiwania barw pochodnych.

3. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Dzieci do domu!”.
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy. Każda z grup otrzymuje emblematy w innym kolorze. Gdy gra muzyka dzieci spacerują po sali. Na przerwę w muzyce dzieci mające emblematy tego samego koloru łączą się w koło.

4. Zabawa dydaktyczna „Kolorowa paleta”.
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego rozwiązywania zagadek słownych. Dzieci rozwiązują zagadki i uzupełniają kontury palety odpowiednimi kolorami.

Żółty
Słonecznik swą nazwę zawdzięcza słońcu.
Powiedzcie, jaki kolor je łączy?

Zielony
Liście są takie i trawa też.
Jaki to kolor? Pewnie już wiesz.

Pomarańczowy
Marchewka zawsze ten kolor kryje,
Ale też takie bywają dynie.

Czerwony
Tego koloru szukajcie w makach
lub w muchomorze, co rośnie w krzakach.

Filetowy
Jakim kolorem pytam wszystkich
Maluje się fiołki lub śliwki.

Brązowy
W jakim kolorze borowik – elegant
na swoją głowę kapelusz przywdziewa.

Niebieski
Gdy spojrzysz w górę na niebo
lub chabry zobaczysz w życie,
już będziesz wiedział na pewno
o jakim kolorze myślę.

5. Zabawa „Co mówi ten symbol” – ćwiczenie pamięci wzrokowo-ruchowej.
Nauczyciel demonstruje dzieciom plansze, na których znajdują się obrazki symbolizujące określone czynności :
dwie dłonie – klaskanie,
dwa buty – tupanie,

Twoje uwagi i pomysły

Tagi