Bawimy się wesoło - scenariusz zajęć adaptacyjnych

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Bawimy się wesoło - scenariusz zajęć adaptacyjnych
3.0
6 ocen
Oceń
{

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ADAPTACYJNYCH DLA DZIECI ROZPOCZYNAJĄCYCH PRZEDSZKOLE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ADAPTACYJNYCH DLA DZIECI ROZPOCZYNAJĄCYCH PRZEDSZKOLE


Cele:

  • integracja dzieci i rodziców z przedszkolem
  • eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem roku przedszkolnego
  • tworzenie atmosfery radości, przyjaźni i zaufania
  • przybliżenie rodzicom form pracy z dziećmi
  • nawiązywanie kontaktu z dziećmi i  rodzicami

Pomoce:  

  • płyta CD z piosenką  „Chodźmy wszyscy tu do koła”
  • płyta CD z muzyką
  • chusta animacyjna
  • piórka
  • piłka
  • cukierki

Metody: 

  • pedagogika zabawy
  • metoda W. Sherborne
  • zadań stawianych dziecku do wykonania

Formy pracy:

  • indywidualna
  • zespołowa
  • praca z dziećmi i rodzicami


Przebieg zajęć:
  

1. Powitanie rodziców i dzieci, przedstawienie się nauczycieli.
2. „Chodźmy wszyscy tu do koła…” - zabawa na powitanie.
Chodźmy wszyscy tu do koła (dzieci i rodzice idą po kole trzymając się za ręce)
Zabawimy się wesoło
Witamy się wszyscy wraz (dzieci i rodzice  kłaniają  się)
Na zabawę nadszedł czas
Jedna ręka, druga ręka (pokazują jedną rękę, a potem drugą)
Jedna noga, druga noga (pokazują jedną nogę, a potem drugą)
Cały tułów oraz głowa (pokazują podane części ciała).
Witamy się (dzieci i rodzice kłaniają się).
3. „Jak bije twoje serce” – dziecko w parze z rodzicem. Dziecko kładzie się na plecach, rodzic przykłada ucho do jego serca i słucha bicia. Rytm serca można wyklaskać. Potem zmiana ról.
4. „Patrz i słuchaj”– rodzic z dzieckiem trzymają się za ręce i biegają po sali w rytm muzyki. W przerwie w muzyce prowadzący podaje hasło, np. kolor zielony. Pary szybko odnajdują przedmiot w danym kolorze i dotykają go. Kiedy usłyszą znowu dźwięki muzyki mogą biegać.
5. „Huśtawka” – rodzic chwyta dziecko pod kolanami i podnosi (dziecko siedzi jak na krzesełku). W takiej pozycji huśta je w prawo i w lewo oraz do przodu i do tyłu.
6. „Ciągnięcie”- dziecko leży na plecach, a rodzic ciągnie je za kostki, a następnie za przeguby rąk.
7. „Turlanie”- dziecko leży, a rodzic „turla” dziecko .
8. „Waga”– rodzic i dziecko stoją naprzeciw siebie i chwytają się za ręce. Wykonują na przemian przysiady. 
9. „Dmuchamy” – każda para otrzymuje małe piórko. Wspólnie dmuchają, aby utrzymało się ono w powietrzu. Następnie odkładają je i dmuchają na wyobrażony sobie puszek.
10. „Mostek” - rodzice tworzą mostek, a dzieci pełzają na brzuchu.
11. Zabawa relaksacyjna „Masaż z myszką”. Dzieci leżą na brzuchu a rodzice robią dziecku masaż od szyi w dół pleców wg opowiadania n-la:
„Cichutko, cichutko w puszystej kurteczce
Chodziła raz myszka po gładkiej półeczce (powolne głaskanie)
Znalazła ser żółty, ząbkami go jadła (delikatne szczypanie)
Strzepnęła okruszki (szybkie klepanie)
W kąciku usiadła, okruszki zebrała
Ząbkami je jadła (delikatnie szczypanie)
Po gładkiej półeczce chodziła w kurteczce (głaskanie).
12. Zabawy z chustą animacyjną
- „Kolorowe niebo” - dzieci kładą się na plecach pod chustą a rodzice nią wachlują, najpierw wolniej potem coraz szybciej
- „Bieganie z chustą” - dzieci i rodzice trzymają chustę za uchwyty i biegając po obwodzie koła na przemian podnoszą ją i opuszczają.
- „Bilard” - dzieci i rodzice wachlują chustą, na której jest piłeczka. Ma ona wpaść do otworu znajdującego się na środku chusty.
- „Karuzela” - dzieci i rodzice trzymają za uchwyty naprężoną chustę na wysokości pasa. śpiewając „Chłopcy dziewczęta dalej spieszmy się karuzela czeka wzywa nas daleka starsi już poszli, a młodsi jeszcze nie, hej hopsasa  jak ona szybko mknie hej dalej  dalej do zabawy spieszmy się, hej hopsasa jak ona szybko mknie hej dalej dalej do zabawy spieszmy się” rytmicznie przekazują sobie chustę w prawą stronę, a potem w lewą

Twoje uwagi i pomysły

Tagi