Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Jak uchronić dziecko?

Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Jak uchronić dziecko?
Drukuj Skomentuj

Korzystanie z internetu daje ogrom różnorodnych możliwości. Dla wielu dzieci to nie tylko możliwość nauki, ale i rozrywki. Warto jednak wiedzieć o tym, że na dzieci czyha w internecie mnóstwo niebezpieczeństw. Warto więc rozmawiać z dzieckiem i wprowadzić pewne zasady, by mieć jego bezpieczeństwo pod kontrolą.

Dzień Bezpiecznego Internetu – co to takiego?


Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na 6 lutego. To bardzo ważny dzień, który obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego głównym celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

 

Sprawdź także: Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły? Tak stanowi prawo

 

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu dla dzieci


Rodzice powinni mieć świadomość, że uczulanie dziecka na niektóre zachowania internautów i rozmowa mogą uchronić je przed niebezpieczeństwem. Warto wprowadzać zasady i sprawdzać, czy dziecko je respektuje. Trzeba też cały czas edukować dziecko w kwestii bezpieczeństwa.

 

Sprawdź także: Jak uczyć dziecko oszczędzania? To proste, a szybko zaprocentuje


Podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu dla dzieci, które warto wydrukować i powiesić dziecku nad biurkiem to:

 

  1. Nigdy nie podawaj swojego imienia, nazwiska, adresu, numeru telefonu, czy informacji o swojej szkole bez zgody rodziców.
  2. Zanim podzielisz się swoimi danymi lub wykonasz jakąkolwiek czynność online, zawsze poproś o zgodę od rodziców lub opiekunów.
  3. Jeśli zauważysz coś dziwnego lub coś cię zaniepokoi online, natychmiast powiedz o tym swoim rodzicom, nauczycielom lub innemu zaufanemu dorosłemu.
  4. Zanim podzielisz się zdjęciami, filmami lub informacjami o sobie, zastanów się, czy są one bezpieczne i odpowiednie.
  5. Nie akceptuj zaproszeń od osób, które nie są Twoimi realnymi przyjaciółmi.
  6. Pamiętaj, żeby nigdy nie spotykać się z osobami poznanymi online bez zgody dorosłych.
  7. Ustaw mocne hasła do swoich kont i nie udostępniaj ich nikomu poza rodzicami.
  8. Traktuj innych w internecie tak, jak chciałbyś, aby traktowano ciebie. Unikaj obraźliwych komentarzy i bądź miły wobec innych użytkowników.


Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!