Bezpieczeństwo i zdrowie przedszkolaka
Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka w przedszkolu to podstawowe zadanie dla nauczyciela. Dzieci mają małe doświadczenie życiowe, niewielki zasób wypróbowanych technik radzenia sobie z różnymi problemami.
Dlatego też bardzo ważne jest, aby przedszkole od najwcześniejszych lat wyposażyło dzieci w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie szybkiego pokonywania niebezpieczeństw. Działania profilaktyczne przedszkola to:
- Przybliżenie dzieciom zagrożeń na które może być narażone
- Nauka odpowiedzialności za swoje czyny, przewidywanie skutków
- Nauka radzenia sobie w różnych sytuacjach
- Nauka podejmowania właściwych decyzji
W przedszkolu dziecko powinno dowiedzieć się i nauczyć radzenia sobie w różnych sytuacjach takich jak:
- prawidłowe zachowanie się na drodze, znajomość podstawowych przepisów ruchu drogowego
- bezpieczne zabawy ze zwierzętami (posiadać wiadomości o prawidłowym zachowaniu się gdy atakuje zwierzę)
- prawidłowe zachowanie się w kontakcie z obcym człowiekiem
Bezpieczne przedszkole to:
- Piękne, przestronne sale
- Bezpieczny plac zabaw
- Uśmiechnięty personel
- Pomoc dziecku w każdej sytuacji
Bezpieczeństwo dzieci przebywających w przedszkolu jest bardzo ważne, ponieważ bezpieczne dziecko to dziecko szczęśliwe, wesołe i ufne. Rola nauczyciela w realizacji tych przedsięwzięć to nie podanie gotowych schematów zachowań, ale uczenie dzieci przewidywania i kreatywności w rozwiązywaniu problemów. Zajęcia i zabawy powinny być realizowane w oparciu o metody aktywizujące myślenie dzieci, np. (zabawy edukacyjne, inscenizacje teatralne,stwarzanie symulowanych sytuacji, wycieczki, spotkania, np. z policjantem, strażakiem, pielęgniarką, lekarzem).
Nauczyciel w przedszkolu powinien niezmiennie czuwać nad bezpieczeństwem dzieci. Dlatego też z dziećmi ustala normy postępowania związane z ich bezpieczeństwem np.
- Regulamin w sali i pomieszczeniach przedszkolnych
- Regulamin zachowania się w ogrodzie przedszkolnym
- Znajomość sytuacji związanych z bezpieczeństwem dziecka i innych
Bardzo ważna w tym zakresie jest współpraca z rodzicami. Dostarczając im odpowiedniej wiedzy możemy liczyć na kontynuację i utrwalenie zagadnień z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa w domu rodzinnym. Okazją do wymiany spostrzeżeń będą zajęcia otwarte i spotkania szkoleniowe w grupie. Wszelkie działania w przedszkolu mają służyć jednemu celowi - zapewnieniu i poprawieniu bezpieczeństwa dziecka w przedszkolu. Dzieci wyposażone w wiedzę na temat bezpieczeństwa i zdrowia będą potrafiły przewidywać i unikać zagrożeń, posiadać wiedzę i umiejętność potrzebną do pokonywania trudnych sytuacji w przedszkolu, domu a następnie w szkole.
Autor: Elżbieta Wilga