Bezpieczeństwo malucha podczas przejażdżki rowerem

Bezpieczeństwo malucha podczas przejażdżki rowerem
Drukuj Skomentuj

Kluczem do bezpiecznego przewożenia dziecka jednośladem jest odpowiednie wyposażenie roweru oraz akcesoria takie jak fotelik, czy kask. Poniżej przedstawiamy Wam kilka przydatnych wskazówek.

Rodzaje fotelików

 

Przygodę z rowerem mogą zacząć dopiero 9-miesięczne maluchy, ponieważ można je już wtedy przewozić w foteliku rowerowym, przeznaczonym dla dzieci do maksymalnie 22 kg wagi. Takie foteliki mogą być umieszczone na prawie każdym jednośladzie, z wyjątkiem takiego, który posiada tylny amortyzator. W sklepach typu Decathlon znajdziemy szeroki wybór fotelików w różych cenach.

 

Dla dziecka i rodzica najlepiej sprawdzą się jednak te, które mocuje się z tyłu do ramy. Idealnym wyborem będzie fotelik Smiley Hamax, posiadający dwupunktowe rozpinane pasy, dzięki którym, aby wyjąć malucha z fotelika - nie będzie trzeba zdejmować mu kasku. Alternatywną wersją jest fotelik z odchylonym oparciem. Kiedy zdarzy się, że najmłodszy uczestnik wyprawy, zaśnie w trakcie podróży - będzie można odchylić fotelik o 22 stopnie. 

 

W okresie letnim pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. Przejdź do artykułu:

 

Niektórzy rodzice preferują foteliki, które przyczepia się z przodu roweru, lecz takie rozwiązanie znacznie utrudnia sterowanie kierownicą. Poza tym, w tego rodzaju foteliku można przewozić maluchy, które nie ważą więcej niż 15 kg.

 

W trosce o komfort dziecka, warto wybrać także fotelik mocowany do bagażnika - przeznaczony głównie do jazdy rowerem po mieście. Jeśli rodzice podczas przejażdżki jednośladem chcą widzieć swoją pociechę - mogą zaopatrzyć się w specjalne lusterko, instalowane na kierownicy.


Niezbędne wyposażenie

 

Kiedy chcemy przewieźć rowerem dziecko, musimy pamiętać o nałożeniu kasku, który w razie potrzeby ochroni przed upadkiem i niechcianym urazem. Jadąc z kilkulatkiem, samemu też powinno się nosić kask, aby czuć się bezpiecznie i dawać dobry przykład maluchowi. Zanim jednak kupimy kask w sklepie - nasza pociecha musi go najpierw przymierzyć.

 

A może zainteresuje Was artykuł pt.

 

Z kolei, jeśli dziecko będzie już chciało jeździć rowerem samodzielnie - oprócz kasku powinno ono mieć na sobie odpowiednio dobrane do wieku i wzrostu ochraniacze. Decathlon proponuje swoim najmłodszym klientom kaski i ochraniacze w wersji kolorystycznej - odpowiednie dla chłopców i dziewczynek.

 

Samodzielna wyprawa

 

W zależności od samodzielności malucha, rowerek można wyposażyć w kółka boczne lub drążek do nauki równowagi. Kij z podwójną rączką pozwala na szybką naukę jazdy bez kółek, a ponadto stanowi wygodę dla samych rodziców. Z kolei pojedynczy kij można zainstalować razem z kółkami bocznymi. A jeśli dziecko zmęczy się podczas dłuższej wyprawy - można nabyć w Decathlonie specjalny hol, który posłuży do złączenia dwóch rowerów i zholowania malucha do domu.

 

Przejażdżka rowerem, a zdrowie dzieci

 

Nie do końca wiemy jak na małe dzieci oddziałują wszystkie przeciążenia pionowe. Dlatego też dostosujmy czas wycieczki do wieku malucha. Zanim zabierzemy naszą pociechę na przejażdżkę - kupmy odpowiedni fotelik rowerowy. Możemy zapomnieć o koszu na kierownicę, w którym przewozi się niemowlęta i dzieci powyżej 1. roku życia. Chociaż wygląda to uroczo, dla maluszków jest to olbrzymie obciążenie.

 

Co zrobić, aby wspólna wyprawa nie była dla nas udręką? Sprawdź -

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi