Bezpieczni na drodze - scenariusz zajęć dla dzieci

METODY wg. M. Kwiatkowskiej:
a) metody czynne: metoda zadań stawianych dziecku.
b) metody oglądowe: obserwacja i pokaz, udostępniania sztuki.
c) metody słowne: instrukcje, objaśnienie, zagadki, rozmowa.
FORMY PRACY:
- Praca indywidualna
- Praca zbiorowa
- Praca grupowa
CELE GŁÓWNE:
- kształtowanie umiejętności liczenia i działania na zbiorach,
- rozwijanie analizy słuchowej,
- kształtowanie syntezy wzrokowej,
- doskonalenie motoryki małej,
- pogłębianie wiedzy na temat pojazdów uprzywilejowanych i ich znaczenia.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- układa 9-elementowe puzzle,
- wskazuje numer alarmowy,
- przyporządkowuje element do danego zbioru,
- dzieli na sylaby wyrazy policja, straż i pogotowie,
- porównuje liczebność zbiorów,
- rozróżnia sygnały dźwiękowe poszczególnych pojazdów uprzywilejowanych,
- rozpoznaje sytuacje niebezpieczne i wskazuje odpowiednie służby ratunkowe.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: puzzle, płyta CD „Małe DobEdu”, obrazki przedstawiające postać policjanta, strażaka i lekarza, płyta CD z odgłosami pojazdów uprzywilejowanych, obrazki przedstawiające pojazdy służb ratunkowych, obrazki z scenkami, ilustracje przedmiotów do segregowania, kolorowanki (policja, straż, karetka), podkład do piosenki „112”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Dzień dobry, dzień dobry!” – powitanka
2. „Co to za pojazd?” – puzzle
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy i wręcza każdej kopertę, w której znajduje się wybrany obrazek pocięty na dziewięć części. Następnie nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: Kto jeździ tymi pojazdami?
3. „Ile sylab” – zabawa dydaktyczna
Dzieci dzielą na sylaby wyraz pogotowie, straż pożarna, policja.
4. „Sygnały alarmowe” – zagadki słuchowe
Nauczyciel prosi dzieci, aby wsłuchały się w dźwięki, które zaraz usłyszą i spróbowały odpowiedzieć na pytanie: Czy wszystkie te pojazdy, gdy pędzą na sygnale wydają ten sam dźwięk? Nauczyciel włącza nagrania sygnałów wydawanych przez pojazdy uprzywilejowane. Czy wiecie, który sygnał należy do, którego pojazdu? Nauczyciel włącza jeszcze raz nagrania i po każdym pyta dzieci, co to za pojazd uprzywilejowany. Jeśli dzieci nie wiedzą, nauczyciel podpowiada.
5. „Na ratunek” - zabawa ruchowa
Nauczyciel dzieli dzieci na trzy zespoły (radiowozy, karetki, wozy strażackie). Każdy zespół stoi w innym miejscu sali. Nauczyciel podnosi zdjęcie przedstawiające sytuację wymagającą udzielenia pomocy służb. Na środek sali „wjeżdżają” dzieci, które należą do odpowiedniego zespołu ratowniczego i mogą udzielić odpowiedniej pomocy.
6. „Czyj to przedmiot?” – zabawa dydaktyczna
Dzieci wśród przedmiotów rozłożonych na dywanie wybierają przedmioty, które kojarzą się im z policją, karetką, strażą pożarną.
7. „112” – zabawa ruchowa do piosenki
8. „Pojazdy uprzywilejowane” – praca plastyczna
Wyklejanie plasteliną pojazdów uprzywilejowanych.
Autor: Maria Szklanny