Bezpiecznie na rowerze - konspekt zajęć

Bezpiecznie na rowerze - konspekt zajęć
Oceń

Konspekt zajęć: Moje zdrowie i bezpieczeństwo; Bezpiecznie na rowerze. Zajęcia można przeprowadzić w grupie 4-latków

Temat zajęć:

Bezpiecznie na rowerze

 

Grupa:

4-latki

Cele ogólne:

  • Wdrażanie do dbania o własne zdrowie
  • Utrwalanie znajomości numeru alarmowego 112
  • Rozwijanie koncentracji uwagi
  • Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
  • Sprawdzenie wiadomości i umiejętności z poznania schematu własnego ciała
  • Utrwalanie globalnego czytania imienia

 

Cele operacyjne

Dziecko:

  • Jeździ na rowerze w kasku i ochraniaczach na kolanach i łokcie
  • Podaje numer alarmowy
  • Słucha z uwagą czytanego tekstu
  • Odpowiada na pytania dotyczące opowiadania
  • Obserwuje, dotyka i nazywa części ciała
  • Układa swoje imię z liter wg.wzoru

 

 

Metody:

  • Słowne
  • Oglądowe
  • Czynne

Formy:

  • Indywidualna
  • Zbiorowa

Środki dydaktyczne:

  • Opowiadanie A.Widzowskiej „ Rower”
  • Ilustracje
  • Akcesoria rowerowe ( kask rowerowy, ochraniacze, światła rowerowe kamizelka
  • odblaskowa, itp.)
  • Kartoniki z literami, koperty z imionami
  • Kartki z naklejonymi ubraniami
  • Karta do ćwiczeń grafomotorycznych „Rower”

Przebieg zajęć:

1. Powitanie „ Wszyscy są...”
2. Ćwiczenia z kopertami z imionami – dzieci układają kartoniki z literkami na
swoim imieniu znajdującym się na kopercie ( Odimienna metoda I.Majchrzak)
3. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Gimnastyka fajna sprawa”.
4. Rozwiązanie zagadki „Rower”- nauczycielka prezentuje zagadkę i pyta o jej
rozwiązanie
By nim jeździć po podwórku,
musisz szybko pedałować,
trzymać mocno kierownicę,
głowę w kasku lepiej schowaj.

5. Zabawa dydaktyczna „Akcesoria rowerowe” – dzieci wraz z nauczycielką
nazywają i określają do czego służą pokazywane akcesoria rowerowe.
6. Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej „Rower” - nauczycielka czyta
opowiadanie jednocześnie pokazując ilustracje do opowiadania.
7. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania: nauczycielka zadaje dzieciom
pytania do opowiadania i ilustracji.
8. Zabawa ruchowa „Wycieczka rowerowa” – dzieci naśladują prezentowane
przez nauczycielkę czynności przygotowawcze przed jazdą rowerem
(zakładanie kasku, ochraniaczy), a następnie samą jazdę rowerem.
9. Ćwiczenie grafomotoryczne „Rower” – nauczycielka rozdaje dzieciom
rysunek roweru i prosi, aby narysowały szprychy kołach, łącząc środek koła
z obręczą.
10. Ćwiczenie diagnostyczne „To jestem ja” – dzieci dorysowują części ciała do
przygotowanych na kartce części garderoby - dziewczynki (sukienki), chłopcy
(koszulki ze spodenkami) – Dziecięca matematyka E.Gruszczyk – Kolczyńska.


Opracowała:

Agata Filipek

Twoje uwagi i pomysły

Tagi