Bezpieczny wypoczynek z dzieckiem nad wodą

Bezpieczny wypoczynek z dzieckiem nad wodą
Drukuj Skomentuj

Podczas letnich upałów nad wodą wypoczywają całe rodziny. W wakacje wiele słyszy się o utonięciach w rzekach i jeziorach – wielu z tych tragedii można by uniknąć stosując się do kilku podstawowych zasad.

Chociaż wakacje to czas beztroski, dorosłych nie zwalnia to z obowiązku opieki nad maluchami. Dlatego, zabierając dzieci nad wodę, trzeba zapewnić im nie tylko dobrą zabawę, ale również poczucie bezpieczeństwa.

Szukasz pomysłów na ciekawe zabawy dla dzieci? Wejdź i zobacz: 4 pomysły na zabawy nad wodą

 

Kąpiel tylko sprawdzonym miejscu


Tą zasadą powinni kierować się nie tylko rodzice, którzy dbają o bezpieczeństwo dziecka nad wodą, ale także inne osoby planujące relaks nad rzeką lub jeziorem. Kiedy bowiem panuje upał, dużą popularnością cieszą się kąpieliska – zarówno dzikie, jak i te, którymi opiekuje się ratownik.

Zabierając dziecko nad wodę trzeba wybierać tylko sprawdzone miejsca. Nie łudźmy się, nie zawsze jesteśmy w stanie zareagować na trudne sytuacje, do których ratownicy są przygotowani. Co więcej, do przypadków utonięć – również dzieci przebywających pod opieką dorosłych – dochodzi właśnie na kąpieliskach nie strzeżonych!

 

Dziecko zawsze pod opieką dorosłego


Niezależnie od tego czy plaży pilnuje ratownik, nad bezpieczeństwem dziecka w wodzie powinna czuwać odpowiedzialna dorosła osoba. Najlepiej, by weszła razem z nim do jeziora, rzeki czy morza i tam czuwała nad zabawą malucha. Obserwowanie z brzegu to za mało, bo czasem wystarczy chwila, by stracić z oczu kilkulatka. Dotyczy to także oddalania się od opiekunów na plaży. Łatwo wmieszać się w tłum wczasowiczów, wśród których rodzice szybko znikają z pola widzenia. Z tego powodu małych dzieci nigdy nie należy zostawiać bez opieki, natomiast starsze zawsze powinny prosić o pozwolenie na odejście od opiekunów.

 

Ostrożnie z wodą...


Gdy z nieba leje się żar, aż prosi się, by wprost z upału rzucić się do chłodnej wody. Jest to jednak najgorsze, co możemy zrobić, gdyż istnienie niebezpieczeństwo szoku termicznego, wywołanego przez nagłą zmianę temperatury. Dlatego zanim dziecko będzie mogło pluskać się w kąpielisku, należy najpierw ochlapać je wodą. Jeśli maluch będzie się bał, nie można go zmuszać do zabawy – po pewnym czasie sam zechce spróbować. Nawet oswojone z wodą dziecko nie można zostawiać bez opieki, bo dmuchane rękawki czy koła nie zapewniają stuprocentowej ochrony przed utonięciem!

Uwagę trzeba zwracać też na dzieci, które dobrze radzą sobie w wodzie – nie można pozwolić, by odpływały zbyt daleko lub bawiły się na przykład w podtapianie. Chociaż im może wydawać się to bardzo zabawne, o wypadek nietrudno.

 

...i ze słońcem


Nad wodą niebezpieczne jest również słońce, które odbija się od tafli. Promieniowanie działa silniej, dlatego nie zapominajmy o kremie z wysokim filtrem i nakryciu głowy.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi