Bezwarunkowy Dochód Podstawowy - dla kogo?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy - dla kogo?
Drukuj Skomentuj

Państwowy Instytut Ekonomiczny wyszedł do Polaków z propozycją, która spotkała sięz oburzeniem wśród społeczeństwa. Niektórzy jednak uznają to za świetny pomysł. Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to comiesięczne świadczenie, które miałoby być przyznawane dla każdego obywatela. Dla osoby dorosłej w wysokości 1200 złotych, a lda dziecka w wysokości 600 złotych.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy – kto otrzyma?


Zgodnie z założeniami Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego, każdy Polak co miesiąc miałby dostawać 1200 złotych dla siebie i 600 złotych dla każdego dziecka, nie spełniając przy tym żadnych wymogów.

 

Sprawdź także: 1000 plus na dziecko i 400 plus na dziecko - komu będzie przysługiwać?

 


„Bezwarunkowy Dochód Podstawowy – nazywany jest również Bezwarunkowym Dochodem Gwarantowanym lub obywatelskim. W ten sposób określa się świadczenie pieniężne, jakie mogłoby być wypłacane przez państwo każdemu obywatelowi niezależnie od wykonywania przez niego pracy, wysokości dochodu czy poziomu zamożności” – czytamy  w raporcie.

 

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w ogniu krytyki


Polakom nie do końca podoba się pomysł Państwowego Instytutu Ekonomicznego.Polacy twierdzą, że wprowadzenie takiego świadczenia doprowadzi do jeszcze większego bezrobocia i lenistwa wśród społeczeństwa.

 

Czytaj także: 900 plus na dziecko - komu przysługuje?


„Dotychczas bezwarunkowy dochód podstawowy i jego efekty były rozważane tylko w odniesieniu do zatrudnienia. Teraz chcemy sprawdzić, jakie będą działania i uczucia uczestników, ale również ich zmiany w wartościach, umiejętnościach poznawczych i sposobie wykorzystaniu czasu. Wyniki pozwolą nam oszacować społeczne konsekwencje bezwarunkowego dochodu podstawowego i stworzyć podstawy do kalkulacji sposobów realistycznego finansowania dochodu podstawowego”
– czytamy.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!