Białe przysmaki - scenariusz zajęć w grupie 6-latków

Białe przysmaki - scenariusz zajęć w grupie 6-latków
3.0
2 oceny
Oceń

Cele ogólne:

  • poznanie wartości odżywczych mleka i jego przetworów;
  • przezwyciężanie niechęci do spożywania produktów mlecznych;
  • poznanie nazw produktów spożywczych powstałych z mleka;
  • zapoznanie z procesem produkcji mleka;
  • doskonalenie percepcji wzrokowej;
  • doskonalenie umiejętności dokonywania analizy sylabowej wyrazu;
  • doskonalenie umiejętności wyróżniania głosek w nagłosie i wygłosie.


Cele szczegółowe:

  • wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma spożywanie mleka i jego przetworów;
  • umie wymienić produkty spożywcze powstałe z mleka;
  • opisuje drogę mleka od krowy do kartonika;
  • układa historyjkę obrazkową;
  • dzieli wyraz na sylaby;
  • wyróżnia głoskę w nagłosie i wygłosie;
  • tworzy rysunek wg własnego pomysłu, dba o estetykę pracy.


Metody:

  • słowna – opowiadanie,
  • czynne – aktywność własna, zadań stawianych do wykonania.


Formy pracy:

  • indywidualna,
  • zbiorowa.


Środki dydaktyczne:

  • historyjka obrazkowa na temat „Droga mleka od krowy do kartonu”; widelce; łyżeczki; produkty mleczne: masło, biały i żółty ser, jogurt, mleko, maślanka, śmietana, kefir; opakowania po produktach mlecznych, płyta CD z piosenką „Oj dana, oj dana, pij mleko od rana”; ilustracje z krowami; kartki; farby; pędzle;

 

Przebieg zajęć


1. „Powitanie z autoprezentacją” – zabawa na powitanie. Dzieci siedzą w kole. Każda osoba
w wyznaczonej kolejności za pomocą klaskania wystukuje sylaby swojego imienia wymawiając je głośno.

2. „Droga mleka od krowy do kartonu” – układanie historyjki obrazkowej, wypowiadanie się na jej temat.

3. „Wiem, co jem” – zabawa dydaktyczna. Nauczycielka odsłania przygotowane widelce, łyżeczki oraz na talerzykach jednorazowych produkty mleczne: masło, biały ser, jogurt owocowy, ser żółty, mleko, maślanka, śmietana, kefir. Z boku znajdują się zamknięte opakowania produktów. Dzieci degustują produkty przygotowane na talerzykach, nazywają je i wskazują odpowiednie opakowanie.

4. Zabawa rytmiczno-ruchowa przy piosence „Oj dana, oj dana ,pij mleko od rana” – wspólne śpiewanie piosenki, dowolna interpretacja ruchowa melodii.

5. „Co lubię najbardziej” – chętne dziecko spośród opakowań produktów wybiera te, które lubi jeść najbardziej, uzasadnia swój wybór. Dziecko dzieli nazwę produktu na sylaby oraz określa głoskę w nagłosie i wygłosie.

6. „Której krowy brakuje” – zabawa matematyczna rozwijająca spostrzegawczość i umiejętność posługiwania się liczebnikami porządkowymi.

7. „Zdrowolandia” – dzieci losują umieszczone w koszu produkty, nazywają je i dzielą na zdrowe i niezdrowe.

8. „Gimnastyka języka” – dzieci naśladują picie mleka przez kotka, oblizują się i po posiłku myją ząbki językiem.

9. Zabawa „Prosto do celu” – szukanie kartonika z mlekiem umieszczonego w sali wg instrukcji nauczycielki (np. 4 kroki w prawo, 6 kroków w lewo, 3 kroki na wprost).

10. „Nasza krówka” – zabawa ruchowo – naśladowcza. Naśladowanie ruchów osoby odgrywającej rolę krówki.

11. „Mleczny rysunek” – praca plastyczna. Dzieci strzepują z pędzla na kartkę krople białej farby i rozdmuchują je w różnych kierunkach. Następnie dorysowują różnorodne elementy tworząc rysunek wg własnego pomysłu.

Opracowanie: Joanna Ciotkowska

Twoje uwagi i pomysły

Tagi