Bon żłobkowy w Krakowie - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

Bon żłobkowy w Krakowie - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?
Drukuj Skomentuj

Bon żłobkowy to świadczenie przysługujące rodzicom dzieci w wieku żłobkowym m.in.  z KRakowa i niektórych miast Polski. Rodzice, którym przysługuje świadczenie, bon żłobkowy mogą wykorzystać jako dopłatę do prywatnego żłobka, klubu malucha lub opiekunki. Aby otrzymać bon żłobkowy, należy jednak spełnić pewne warunki. Jakie? Odpowiadamy.

Bon żłobkowy 2021 w Krakowie – ile wynosi?


W Krakowie wysokość bonu żłobkowego jest obliczana na podstawie stawek godzinowych i liczby godzin, jakie dziecko spędza w żłobku. Średnio miesięcznie na jedno dziecko przypada 357 zł oraz 504 zł w przypadku objęcia opieką dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności.

 

Sprawdź także: Bon żłobkowy w Warszawie - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

 

W przypadku dziecka zdrowego stawka dofinansowania wynosi 1,70 zł za godzinę, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 2,40 zł z a godzinę. Dotacja (dofinansowanie) udzielane jest wyłącznie na dzieci zamieszkałe na terenie miasta Krakowa objęte opieką żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna


Celem dofinansowania jest zmniejszenie opłat ponoszonych przez rodziców/opiekunów prawnych za opiekę w placówce. Zgodnie z zawartymi z Gminą Miejską Kraków umowami o udzielenie dotacji, placówki zobowiązane są do pomniejszania lub zwracania części miesięcznych opłat rodzicom/opiekunom prawnym za opiekę tzw. czesnego. Wysokość zmniejszenia lub zwrotu nie może być niższa niż kwota dotacji  otrzymanej od Gminy w danym miesiącu.

 

Czytaj również: 300 plus - do kiedy trzeba złożyć wniosek?

 

Bon żłobkowy 2021 w Krakowie – gdzie złożyć wniosek?


W Krakowie rodzice zainteresowani bonem żłobkowym nie składają wniosku, ale placówka żłobkowa stara się o dofinansowanie! Dofinansowanie żłobkowe w Krakowie przysługuje również w przypadku, jeśli dziecko do lat 3 korzysta z innych form opieki niż żłobkowa (kluby dziecięce, dzienni opiekunowie).

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!