Brak integracji z rówieśnikami

Marcin,

Witam, mój 3,5 letni synek ma problem ze współpracą oraz integracją ze swoimi rówieśnikami w grupie przedszkolnej. Po rozmowie z wychowawczynią, dowiedzieliśmy się z żoną, że nie potrafi dzielić się zabawkami, przyjmować krytyki, a w sytuacji kiedy jakieś dziecko mówi coś na jego temat - ma zwyczaj zakrywania ust ręką. Dodam, że syn jest jedynakiem i że w domu nie zauważyliśmy u niego podobnych zachowań. Jak pracować z takim maluchem, żeby zmienić jego egoistyczne podejście do świata?

Kasia Skóra
specjalista

3,5 roku to naprawdę niewiele. To małe dziecko uczące się świata, obserwujące rzeczywistość i przeżywające swoje emocje na swój sposób. Państwo jako rodzice jesteście jego przewodnikami, mającymi pokazać mu, jak odnaleźć się w tej rzeczywistości. Panie wychowawczynie w przedszkolu również sa takimi przewodnikami.

 

Pytanie -  co stoi za tym, że syn nie chce się podzielić zabawką? Czy to, że to jego zabawka, czy to że on teraz się nią bawi, czy to że nie ma ochoty komus czegoś dawać, czy coś zupełnie innego, o czym nie wiemy? Możemy zgadywać. Pytanie - czy dzielenie się zabawką jest koniecznością? Czy naprawdę chcemy, aby dziecko ot tak oddało swoją zabawkę w imię podzielenia się? Czy my dorośli ot tak dajemy komuś swój telefon, bo trzeba się dzielić?

 

Przyjmowanie krytyki może byc trudne - to zrozumiałe. Pytanie - w jaki sposób synowi przekazywana jest informacja o niewłaściwym zachowaniu w przedszkolu? Co można zrobić, kiedy pojawiają się trudności w zachowaniu dziecka? Wspierać go, być przy nim tu i teraz. Chodzi o dojście do tego, co syn przeżywa, jak odczuwa dane sytuacje, co powoduje jego zachowanie. Za trudnymi zachowaniami dziecka stoja niezaspokojone potrzeby - pytanie jakie są te potrzeby, czego syn potrzebuje? Polecam książkę pt. „Dogadać się z dzieckiem”.

Skomentuj

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!