Brat dokucza młodszej siostrze

Paulina,

Jak przekonać 8-latka, żeby nie dokuczał młodszej siostrze (4 lata)? Córka pierwszy raz poszła do przedszkola, bardzo z mężem dbamy o to, żeby się dobrze zaadaptowała, ale jeszcze płacze itp. Syn od początku jej dokucza, że jest "beksa", "niunia" i że nikt jej tam nie polubi. Nasze napominania nie pomagają. Jak zwrócić mu uwagę, ale tak, żeby też nie myślał, że faworyzujemy córkę? Paulina

Kasia Skóra
specjalista

Sytuacja może być bardziej skomplikowana – i dotyczyć generalnie tego w jaki sposób układają się relacje syna z córką i generalnie relacje Państwa z dziećmi. I chodzi o całe życie, nie tylko teraźniejszy okres adaptacyjny w przedszkolu. Mam na myśli to, w jaki sposób na co dzień rodzeństwo się bawi, dogaduje ze sobą.


Myślę sobie też, że dla syna może to być o tyle trudna sytuacja, że teraz nie tylko on chodzi do placówki, że Państwa uwaga skierowana jest na emocje córki. Być może syn potrzebuje widzenia go z tym, że jemu może tez być trudno takiej sytuacji. Być może potrzebuje, aby spędzić z nim więcej czasu sam na sam, nie rozmawiając o adaptacji córki. Myślę też, że „dokuczanie” i nazywanie córki „beksą”, „niunią” nie wynika ze złych intencji syna, a raczej jest pewną strategią na zwrócenie na siebie uwagi, na pokazanie, że też jest obecny w Waszej rodzinie.

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!