Budowanie relacji w rodzinie: jakość czasu a nie ilość

Budowanie relacji w rodzinie: jakość czasu a nie ilość
Drukuj Skomentuj

Czy w natłoku obowiązków, wydarzeń, zajęć da się budować pozytywną i pełną miłości relację z dzieckiem, partnerem/partnerką? Zapraszamy do przemyśleń, jakie spędzanie czasu z rodziną sprzyja budowaniu więzi i zacieśnianiu relacji.

Świat pełen możliwości


… a mimo to wielu rodziców boryka się z poczuciem winy, że nie spełnia społecznych oczekiwań. Z pracy pędzą odebrać dzieci z przedszkola, by spędzić z nimi jak najwięcej czasu. Rozwijając swoje pasje lub kształcąc się, mają wrażenie, że zbyt często “podrzucają” komuś dzieci - dziadkom, przyjaciołom. Natomiast randki i intymne chwile z partnerem/partnerką schodzą na drugi, a nawet trzeci plan.

Jednocześnie coraz więcej mówi się o tym, że rodzice powinni więcej myśleć o sobie. Chodzi o egoizm? Niekoniecznie. Zdaniem psychologów, rodzice spełnieni dają dziecku wzór na to, jak można cieszyć się życiem. Warto też pamiętać, że dzieci nie będą w domu do końca życia - co więc zrobią rodzice, kiedy “centrum ich świata” się wyprowadzi?

 

Potrzeby dzieci


Wszystkie dzieci mają podobne potrzeby: bezpieczeństwa, akceptacji, szacunku, bycia kochanym bezwarunkowo. Wśród tych potrzeb nie ma “posiadania najnowszej lalki” ani “obejrzenia wszystkich odcinków serialu animowanego”.

Kiedy więc nadchodzi ważna okazja (urodziny, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie) - rzecz nie jest najważniejszym ani najbardziej wartościowym prezentem. Oczywiście może być miłym dodatkiem. Ale to czas jest tym, co będzie dla dziecka oraz naszej dla relacji z nim najkorzystniejszym.

 

Zobacz też: Minimalizm w zabawkach - 6 powodów dla których warto go wprowadzić

 

I wbrew pozorom nie chodzi o ilość spędzonego czasu, ale o jego jakość. O spędzenie go w taki sposób, by dziecko odczuło miłość rodziców, ich uwagę i  zainteresowanie jego potrzebami.

 

Świadomy wybór


Jakość a nie ilość? Z pozoru wydaje się to łatwe. Ale co właściwie oznacza jakość w kontekście spędzania czasu z dzieckiem?

Chodzi o takie momenty, gdzie rodzic jest w pełni dla dziecka dostępny. Kiedy uwaga jest skoncentrowana na potrzebach dziecka i jego emocjach. Dużym plusem jest też, jeśli ten czas nie jest spędzony z dzieckiem tylko z poczucia obowiązku - kiedy takie momenty sprawiają radość również rodzicom.

Zastanów się jak spędzasz czas z rodziną:

 

 1. Czy robicie coś wtedy wspólnie, czy tylko przebywacie obok siebie zajęci odmiennymi sprawami?
 2. Czy wspólnie spędzony czas powoduje zacieśnienie relacji między Wami?
 3. Czy podejmowane aktywności w jakiś sposób rozwijają potencjał Twojego dziecka - w strefie emocjonalnej, społecznej, intelektualnej albo fizycznej?
 4. Jak wyobrażasz sobie spędzanie czasu z rodziną za 10, 20 lat - czy znajdziecie czynności, które wykonywane wspólnie, sprawią radość Wam wszystkim?

 

Może zainteresuje Cię też: NVC w relacji z dzieckiem - o co chodzi w Porozumieniu Bez Przemocy?

 

Jakość nie ilość


Przy okazji ważnych okazji: Bożego Narodzenia, urodzin dziecka, Międzynarodowego Dnia Rodzin, Dnia Dziecka, warto zastanowić się, jakie aktywności możecie podjąć całą rodziną.

Zaplanowanie aktywności, które wciągnie całą rodzinę i sprawią wszystkim radość, może być trudne. Czasem więc wystarczy zaangażować wszystkich w codzienne czynności - wspólne gotowanie, pracę w ogrodzie. Jeśli jednak macie czas wolny, zastanówcie się, co sprawi Wam przyjemność. Proponujemy:

 

 • gry (np. planszowe) - jest mnóstwo propozycji, które zachwycą i dużych i małych. Wypróbujcie:

 

 1. Scrabble - (dla dzieci umiejących czytać i pisać) dla miłośników gier słownych,
 2. Kalambury - również dla maluchów, którzy nie umieją czytać,
 3. Jenga lub Bierki - w celu poćwiczenia zręczności,
 4. Twister - do poruszania się,
 5. Memory - do poćwiczenia pamięci,
 6. Story Cubes albo Dixit - na wyobraźnię,
 7. Dobble - na spostrzegawczość,
 8. Uno - na logiczne myślenie.

 

 • DIY - czyli zabawy techniczno-plastyczne. Polecamy zwłaszcza osobom z artystycznym zacięciem! Sprawdźcie, czy w Waszej okolicy organizuje się zajęcia dla rodzin. Wolicie zostać w domu? Zaproście dzieci do:

 

 1. ozdobienia wspólnego albumu, kroniki rodzinnej albo ramek na zdjęcia,
 2. stworzenia figurek bądź naczyń z masy solnej albo gliny samoutwardzalnej,
 3. malowania po torbach płóciennych albo t-shirtach,
 4. zdobienia kubków (specjalnymi farbkami),
 5. stworzenia ozdób do domu z papieru lub innych materiałów - ogranicza Was tylko wyobraźnia!

 

 • czytanie - nie tylko do snu! Być może uda Wam się znaleźć książkę, która zachwyci całą rodzinę. Jeśli nie - może czytanie potraktować jako okazję do poleniuchowania? Wspólne leżenie na podłodze, na kocu w ogrodzie albo w łóżku z jednej strony pozwoli na chwilę odpoczynku, a z drugiej na możliwość przytulania się z dzieckiem i odpowiadania na jego pytania.


 • wyprawy w teren - czyli świetna propozycja nie tylko na spędzenie wspólnie czasu, ale też podjęcie aktywności fizycznej. Jak zachęcić do tego całą rodzinę? Zaproponuj: wycieczkę rowerową, spacer z piknikiem, spacer z tworzeniem zielnika, podchody w lesie, biwak.


Czasem wystarczy też znaleźć aktywność, którą co prawda wykonuje się oddzielnie, ale może okazją do dzielenia pasji - a więc do rozmów i wspólnych poszukiwań. Przeczytaj: Hobby - sposób na ośmielenie dziecka

 

Wypróbujcie:

 

 • uprawianie sportów: basen (nauka pływania albo relaks w aqua parku), wspinaczka na ściankach, jeżdżenie na rolkach/łyżwach, piłka nożna/ręczna/siatkowa, nauka tańca...

 

 • wyjście do kina, filharmonii lub teatru - sprawdź, czy w Twojej okolicy są organizowane seanse i spektakle dla dzieci. Często takie spotkania łączą się też z warsztatami dla całych rodzin. Dodatkową wartością takich spotkań jest to, że na seansach i przedstawieniach porusza się na ogół problemy bliskie maluchom.

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi