Budowanie relacji w rodzinie: jakość czasu a nie ilość
Czy w natłoku obowiązków, wydarzeń, zajęć da się budować pozytywną i pełną miłości relację z dzieckiem, partnerem/partnerką? Zapraszamy do przemyśleń, jakie spędzanie czasu z rodziną sprzyja budowaniu więzi i zacieśnianiu relacji.
Świat pełen możliwości
… a mimo to wielu rodziców boryka się z poczuciem winy, że nie spełnia społecznych oczekiwań. Z pracy pędzą odebrać dzieci z przedszkola, by spędzić z nimi jak najwięcej czasu. Rozwijając swoje pasje lub kształcąc się, mają wrażenie, że zbyt często “podrzucają” komuś dzieci - dziadkom, przyjaciołom. Natomiast randki i intymne chwile z partnerem/partnerką schodzą na drugi, a nawet trzeci plan.
Jednocześnie coraz więcej mówi się o tym, że rodzice powinni więcej myśleć o sobie. Chodzi o egoizm? Niekoniecznie. Zdaniem psychologów, rodzice spełnieni dają dziecku wzór na to, jak można cieszyć się życiem. Warto też pamiętać, że dzieci nie będą w domu do końca życia - co więc zrobią rodzice, kiedy “centrum ich świata” się wyprowadzi?
Potrzeby dzieci
Wszystkie dzieci mają podobne potrzeby: bezpieczeństwa, akceptacji, szacunku, bycia kochanym bezwarunkowo. Wśród tych potrzeb nie ma “posiadania najnowszej lalki” ani “obejrzenia wszystkich odcinków serialu animowanego”.
Kiedy więc nadchodzi ważna okazja (urodziny, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie) - rzecz nie jest najważniejszym ani najbardziej wartościowym prezentem. Oczywiście może być miłym dodatkiem. Ale to czas jest tym, co będzie dla dziecka oraz naszej dla relacji z nim najkorzystniejszym.
Zobacz też: Minimalizm w zabawkach - 6 powodów dla których warto go wprowadzić
I wbrew pozorom nie chodzi o ilość spędzonego czasu, ale o jego jakość. O spędzenie go w taki sposób, by dziecko odczuło miłość rodziców, ich uwagę i zainteresowanie jego potrzebami.
Świadomy wybór
Jakość a nie ilość? Z pozoru wydaje się to łatwe. Ale co właściwie oznacza jakość w kontekście spędzania czasu z dzieckiem?
Chodzi o takie momenty, gdzie rodzic jest w pełni dla dziecka dostępny. Kiedy uwaga jest skoncentrowana na potrzebach dziecka i jego emocjach. Dużym plusem jest też, jeśli ten czas nie jest spędzony z dzieckiem tylko z poczucia obowiązku - kiedy takie momenty sprawiają radość również rodzicom.
Zastanów się jak spędzasz czas z rodziną:
- Czy robicie coś wtedy wspólnie, czy tylko przebywacie obok siebie zajęci odmiennymi sprawami?
- Czy wspólnie spędzony czas powoduje zacieśnienie relacji między Wami?
- Czy podejmowane aktywności w jakiś sposób rozwijają potencjał Twojego dziecka - w strefie emocjonalnej, społecznej, intelektualnej albo fizycznej?
- Jak wyobrażasz sobie spędzanie czasu z rodziną za 10, 20 lat - czy znajdziecie czynności, które wykonywane wspólnie, sprawią radość Wam wszystkim?
Może zainteresuje Cię też: NVC w relacji z dzieckiem - o co chodzi w Porozumieniu Bez Przemocy?
Jakość nie ilość
Przy okazji ważnych okazji: Bożego Narodzenia, urodzin dziecka, Międzynarodowego Dnia Rodzin, Dnia Dziecka, warto zastanowić się, jakie aktywności możecie podjąć całą rodziną.
Zaplanowanie aktywności, które wciągnie całą rodzinę i sprawią wszystkim radość, może być trudne. Czasem więc wystarczy zaangażować wszystkich w codzienne czynności - wspólne gotowanie, pracę w ogrodzie. Jeśli jednak macie czas wolny, zastanówcie się, co sprawi Wam przyjemność. Proponujemy:
- gry (np. planszowe) - jest mnóstwo propozycji, które zachwycą i dużych i małych. Wypróbujcie:
- Scrabble - (dla dzieci umiejących czytać i pisać) dla miłośników gier słownych,
- Kalambury - również dla maluchów, którzy nie umieją czytać,
- Jenga lub Bierki - w celu poćwiczenia zręczności,
- Twister - do poruszania się,
- Memory - do poćwiczenia pamięci,
- Story Cubes albo Dixit - na wyobraźnię,
- Dobble - na spostrzegawczość,
- Uno - na logiczne myślenie.
- DIY - czyli zabawy techniczno-plastyczne. Polecamy zwłaszcza osobom z artystycznym zacięciem! Sprawdźcie, czy w Waszej okolicy organizuje się zajęcia dla rodzin. Wolicie zostać w domu? Zaproście dzieci do:
- ozdobienia wspólnego albumu, kroniki rodzinnej albo ramek na zdjęcia,
- stworzenia figurek bądź naczyń z masy solnej albo gliny samoutwardzalnej,
- malowania po torbach płóciennych albo t-shirtach,
- zdobienia kubków (specjalnymi farbkami),
- stworzenia ozdób do domu z papieru lub innych materiałów - ogranicza Was tylko wyobraźnia!
- czytanie - nie tylko do snu! Być może uda Wam się znaleźć książkę, która zachwyci całą rodzinę. Jeśli nie - może czytanie potraktować jako okazję do poleniuchowania? Wspólne leżenie na podłodze, na kocu w ogrodzie albo w łóżku z jednej strony pozwoli na chwilę odpoczynku, a z drugiej na możliwość przytulania się z dzieckiem i odpowiadania na jego pytania.
- wyprawy w teren - czyli świetna propozycja nie tylko na spędzenie wspólnie czasu, ale też podjęcie aktywności fizycznej. Jak zachęcić do tego całą rodzinę? Zaproponuj: wycieczkę rowerową, spacer z piknikiem, spacer z tworzeniem zielnika, podchody w lesie, biwak.
Czasem wystarczy też znaleźć aktywność, którą co prawda wykonuje się oddzielnie, ale może okazją do dzielenia pasji - a więc do rozmów i wspólnych poszukiwań. Przeczytaj: Hobby - sposób na ośmielenie dziecka
Wypróbujcie:
- uprawianie sportów: basen (nauka pływania albo relaks w aqua parku), wspinaczka na ściankach, jeżdżenie na rolkach/łyżwach, piłka nożna/ręczna/siatkowa, nauka tańca...
- wyjście do kina, filharmonii lub teatru - sprawdź, czy w Twojej okolicy są organizowane seanse i spektakle dla dzieci. Często takie spotkania łączą się też z warsztatami dla całych rodzin. Dodatkową wartością takich spotkań jest to, że na seansach i przedstawieniach porusza się na ogół problemy bliskie maluchom.