Choroba bostońska u dzieci

Choroba bostońska u dzieci
Drukuj Skomentuj

Choroba bostońska u dzieci jest coraz częściej diagnozowana przez lekarzy. Bardzo łatwo jest się nią zarazić, a liczba chorych maluchów rośnie zwykle wiosną i latem. Sprawdziliśmy jak wyglądają objawy „bostonki” i w jaki sposób się ją leczy.

Właściwą nazwą choroby bostońskiej, znanej też jako wysypka bostońska, jest choroba stóp, dłoni i ust. Najwięcej przypadków odnotowuje się wiosną i latem, a także wczesną jesienią. Bostonka wywoływana jest przez wirusy Coxcackie, a największą grupę ryzyka stanowią dzieci, które nie ukończyły jeszcze 10 lat. Łatwo przenosi się z osoby na osobę, więc najbardziej narażone mogą być przedszkolaki, na co dzień przebywające w dużej grupie rówieśników. Pewne pocieszenie może stanowić fakt, że choroba bostońska nie stanowi dużego zagrożenia, ale mimo to nie można jej bagatelizować.

 

Choroba bostońska u dzieci – objawy


Najbardziej charakterystycznym objawem choroby bostońskiej są wypryski, które pojawiają się na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. W swojej początkowej fazie, właśnie ze względu na te zmiany skórne, bostonka może być łatwo pomylona z ospą wietrzną. Aby właściwie zdiagnozować pacjenta, trzeba je ze sobą porównać.

Kolejne objawy choroby bostońskiej to wysoka, ale krótkotrwała gorączka, która najczęściej mija po maksymalnie trzech dniach, oraz dalsze rozprzestrzenianie wysypki. W bardziej zaawansowanym stadium pojawia się ona na pośladkach i w pachwinach. Przez cały czas trwania choroby, dziecko skarży się na złe samopoczucie oraz ból gardła nasilający się przy przełykaniu. Powodują go pęcherze zmieniające się w nadżerki.

 

Leczenie choroby bostońskiej u dzieci


Bostonkę wywołują wirusy, więc jej leczenie polega na łagodzeniu objawów. Do najbardziej uciążliwych należy ból gardła wywołany przez nadżerki. W takim wypadku dziecko często nie chce nic pić, co może być groźne dla zdrowia – prowadzi na przykład do odwodnienia. Najlepsza w takim wypadku jest chłodna woda, łagodząca dyskomfort. Dopóki ranki w jamie ustnej się nie zagoją, najlepiej zrezygnować z soków, ponieważ tylko je podrażnią.

Kolejną kwestią jest zbicie gorączki. Według specjalistów najlepiej będzie podać paracetamol zamiast ibuprofenu. W początkowej fazie choroby, gdy łatwo pomylić ją z ospą, drugi z wymienionych leków może zwiększać ryzyko powikłań.

 

Dowiedz się, jak można obniżyć gorączkę u dziecka. Zobacz: Sprawdzone sposoby na gorączkę u dzieci

 

Jak się można zarazić chorobą bostońską?


Chorobą bostońską jest bardzo łatwo się zarazić, ponieważ wirus przenosi się przez ślinę oraz dotyk. Wystarczy więc, że dziecko dotknie tej samej zabawki, co zarażony kolega, lub napije się jego soku. Aby więc zmniejszyć ryzyko zachorowania, trzeba wpoić maluchowi podstawowe zasady higieny, jak mycie dokładne rąk.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi