Ciąża a koronawirus: czy dziecku grozi niebezpieczeństwo?

Ciąża a koronawirus: czy dziecku grozi niebezpieczeństwo?
Drukuj Skomentuj

W Polsce do tej pory odnotowano aż 25 przypadków chorych na koronawirusa. W związku z tym, coraz więcej osób zastanawia się, kto jest najbardziej narażony na zarażenie. Szczególnie niepokoją się kobiety w ciąży, obawiając się zarażenia wirusem swojego dziecka. Czy kobiety mogą się zarazić koronawirusem i czy jest on niebezpieczny dla zdrowia dziecka?

Jak wynika z badań WHO, kobiety w ciąży najprawdopodobniej nie są narażone na ciężki przebieg choroby bądź poronienie spowodowane koronawirusem SARS-CoV-2. Ponadto nie udowodniono, aby wirus mógł przenieść się z ciężarnej matki na dziecko.


Zobacz też: PILNE! Zamknięcie przedszkoli, żłobków, szkół w całym kraju


Jak chronić siebie i dziecko

 

Zakładając, że kobieta ciężarna nie przebywa w rejonie występowania choroby oraz przestrzega zasad higieny, ryzyko zarażenia się koronawirusem jest niskie. Kobieta, która obawia się o zdrowie swojego dziecka, podobnie tak jak inne osoby, powinna przestrzegać wszelkich działań prewencyjnych:

 

  • unikanie miejsc zatłoczonych - koronawirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego unikać należy wszelkich pomieszczeń zamkniętych, w których przebywa wiele osób. Są to m. in. apteki, autobusy, sklepy, przychodnie. W przypadku, gdy potrzebujemy środków medycznych czy produktów spożywczych, warto poprosić partnera bądź rodzinę o pomoc (lub udać się do miejsc nie tak licznie uczęszczanych przez ludzi).


  • szczególna higiena rąk - koronawirusem można zarazić się także poprzez bezpośredni kontakt z miejscem w którym występuje wirus. Mogą to być barierki w autobusie, klamki czy elementy zakupowego wózka. Aby zminimalizować ryzyko zakażeniem, należy zadbać także o podstawową higienę rąk. Do ich mycia należy zawsze korzystać z mydła oraz ciepłej wody. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zdezynfekować ręce żelami antybakteryjnymi bądź płynami na bazie alkoholu powyżej 60%.

 

  • zadbaj o dezynfekcję- jak już wcześniej wspomnieliśmy, prócz mycia rąk należy zdezynfekować również inne powierzchnie, z którymi mamy najczęstszy kontakt. Są to np. biurka, klamki, włączniki światła czy poręcze. Należy pamiętać o dokładnym umyciu także telefonu, a także nie korzystaniu z niego podczas spożywania posiłku.

 

  • zachowaj dystans - wzmożone środki ostrożności dotyczą również kontaktu z innymi osobami, dlatego należy zachować minimum 1-1,5 metra odległości od rozmówcy, który ma objawy przeziębienia bądź grypy. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos przedramieniem bądź chusteczką jednorazowego użytku. Miejsca, które mogły mieć kontakt z zarazkami, należy dezynfekować środkami  na bazie alkoholu. Należy pamiętać, iż podczas kaszlu i kichania nie można zakrywać się ręką!

 

  • zrównoważona dieta - przeciwdziałać koronawirusowi należy nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. W tym trudnym dla organizmu czasie zaleca się stosowanie zrównoważonej diety, unikając wysoko przetworzonej żywności. Zadbać należy również o codzienne minimum 5 porcji warzyw i owoców oraz odpowiednie nawodnienie.

W przypadku niepokojących sygnałów, skontaktuj się z ginekologiem.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!