Co nam jesień w koszu niesie - konspekt zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Zapoznanie dzieci z historyjką obrazkową pt. „Jabłko” W. Sutiejewa. Konspekt zajęć otwartych dla rodziców i zajęć koleżeńskich w grupie dzieci 5 – 6 letnich w dniu 5. 10. 2010r. w PP. nr 43 w Rzeszowie.
Komentarze (0)
Zapoznanie dzieci z historyjką obrazkową pt. „Jabłko” W. Sutiejewa. Konspekt zajęć otwartych dla rodziców i zajęć koleżeńskich w grupie dzieci 5 – 6 letnich w dniu 5. 10. 2010r. w PP. nr 43 w Rzeszowie.
Cele ogólne:
- odwzorowywanie zbiorów za pomocą liczmanów w zakresie 6–ciu,
- dzielenie prostych wyrazów na sylaby,
- rozwijanie procesów poznawczych; myślenie, pamięć, uwaga, mowa w toku słuchania historyjki i wykonywania różnorodnych zadań stawianych przez nauczycielkę,
- gromadzenie przymiotników wokół wyrazu „jabłko”,
- wypowiadanie się całymi zdaniami,
- próby nadania tytułu utworowi,
- próby przewidywania zakończenia historyjki,
- wdrażanie do wykonania poleceń nauczyciela.
Cele operacyjne (dziecko):
- uważnie słucha treści historyjki,
- dzieli proste wyrazy na sylaby,
- potrafi nadać tytuł historyjce,
- potrafi przewidzieć zakończenie historyjki,
- potrafi wypowiadać się całymi zdaniami,
- potrafi śpiewać i zilustrować treść piosenki,
- potrafi odtwarzać liczebność zbiorów za pomocą liczmanów,
- potrafi używać przymiotników podczas opisywania jabłka,
- prawidłowo przestrzega umów obowiązujących podczas zajęć,
- wykonuję polecenia nauczycielki.
Metody:
- czynna – zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
- słowna – rozmowa, objaśnienia, polecenia
- oglądowa – ilustracje, naturalne owoce
Formy:
- praca grupowa – indywidualna, jednolita
Środki dydaktyczne:
- ilustracje do historyjki, naturalne owoce jabłka, pokrojone, obrane jabłka na talerzyku, wykałaczki, kartki papieru z narysowanymi w trzech kolorach (czerwony, zielonym, niebieskim) kółkami, koperty z liczmanami owoców (gruszki, śliwki, jabłka), dla każdego dziecka, klej, mokre szmatki, sylwety jabłek na stoliki oraz sylwety jabłek do losowani dla każdego dziecka, tamburyno, napisy przymiotników określających wygląd jabłka, kolorowe obrusy na stoliki.
Organizacja zajęć.
- Dzieci siedzą przed tablicą, na której wiszą zakryte ilustracje historyjki.
Przebieg:
1. Słuchanie historyjki obrazkowej, (w trakcie opowiadania odsłaniam kolejne obrazki, pozostawiając ostatni zakryty) - Jak myślicie jak zakończyła się historyjka? (wymyślanie zakończenia, a następnie porównanie go z ilustracją na tablicy – odsłonięcie ostatniego obrazka).
2. Rozmowa na temat historyjki:
- Jakie zwierzęta występowały w historyjce?
- O co pokłóciły się zwierzęta?
- Do kogo zwróciły się o pomoc?
- W jaki sposób niedźwiedź rozstrzygnął spór?
- Czego niedźwiedź nauczył zwierząt?
- A czego wy nauczyłyście się od niedźwiedzia?
- Jak możemy zatytułować tę historyjkę – dzieci podają swoje propozycje. Jeśli nie odgadną prawidłowego tytułu, wówczas mówię prawdziwy i wieszam jego napis.
3. Dzielenie wyrazów (nazwy zwierząt występujące w historyjce) na sylaby.
4. Zabawa ruchowa do piosenki „Szumi wiatr”.
Szumi wiatr, szur, szur, szur,
Zrywa liście tam i tu,
Zrywa liście z całej siły,
Aby ziemię znów pokryły.
Cicho sza, cicho sza,
Tam zajączki siedzą dwa,
Poszły sobie w liście spać,
Trzeba im odpocząć dać.
A tam dalej w krzaku też,
Siedzi pan kolczasty jeż,
Zbiera liście na pierzynkę,
Spójrzcie jaką zrobił minkę.
Widzi nas, widzi was,
Więc do domu wracać czas,
Dalej, dalej, hop sa, sa,
Jaka piękna jesień ta.