Co robić, gdy dziecko boi się dentysty?

Co robić, gdy dziecko boi się dentysty?
Drukuj Skomentuj

Wizyta u dentysty u wielu osób, zarówno u dzieci jak i dorosłych,  połączona jest z odczuwaniem strachu. Ważne jest, by od najmłodszych lat oswajać dziecko zarówno z dentystą jak i gabinetem stomatologicznym. Sprawdź, o co należy zadbać zanim wybierzesz się z dzieckiem na wizytę u stomatologa.

Kiedy należy odbyć pierwszą wizytę u stomatologa?


Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia lub gdy u dziecka pojawi się pierwszy mleczny ząb. Ważne jest, by pierwsza wizyta nie odbyła się wtedy, gdy pojawią się pierwsze problemy z zębami. Należy zrobić to wcześniej. Wtedy dentysta nie będzie kojarzył się dziecku z bólem i jest szansa na to, że dziecko uniknie przykrych doświadczeń.


Dobra atmosfera podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważna. Dziecko z pewnością okaże zainteresowanie znajdującymi się tam przedmiotami i będzie żywo zaintrygowane tym, co go otacza.


Należy również zadbać o to, by dziecko było wypoczęte przed wizytą. Nie należy umawiać się na wizytę z przedszkolakiem po całym dniu spędzonym w przedszkolu. Całkiem możliwe, że dziecko zmęczone zabawą, będzie marudne.

 

Daj dziecku przykład!


Musisz przełamać własne lęki i dać dziecku dobry przykład. Jeśli będziesz wypowiadać się na temat wizyty u stomatologa – rób to tylko w pozytywach! Unikaj zwrotów , w których przemycisz negatywy – zdecydowanie wpłynie to na dziecko. Stanie się niepewne i okaże lęk przed nowym doświadczeniem. Jest to niepotrzebne stresowanie dziecka.


Po wizycie koniecznie pochwal dziecko. Musi wiedzieć, że jesteś z niego dumny. Powtarzaj wizyty co jakiś czas, by oswoić dziecko ze stomatologiem.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!