Co robić, gdy dziecko moczy się w nocy?

Co robić, gdy dziecko moczy się w nocy?
Drukuj Skomentuj

Wielu rodziców zmaga się z problemem, którym jest moczenie się ich dzieci w trakcie snu. Im mniejsze dziecko, tym bardziej jest to zrozumiałe. Co jednak robić, gdy problem moczenia się dotyczy dziecka powyżej 5 roku życia? Przeczyta, by dowiedzieć się, jak skutecznie pomóc swojemu przedszkolakowi.

Moczenie się - kiedy udać się do lekarza?


Moczenie się u dziecka do 4 roku życia jest normalne. Jeśli zdecydujesz się na wizytę lekarską musisz wiedzieć, że najprawdopodobniej twojemu dziecku zostanie wykonane USG pęcherza, które ma wykluczyć nieprawidłowości układu moczowego. W większości przypadków badanie nie wskazuje żadnych nieprawidłowości, a rodzice proszeni są o czekanie na rozwój sytuacji – zwykle do 7 roku życia.

 

Co może być przyczyną moczenia się?


Stres jest najczęstszą przyczyną. Jeśli w twoim otoczeniu wydarzyło się coś złego lub dziecko ma problemy w przedszkolu, to warto porozmawiać o tym z dzieckiem, a następnie skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.

 

Możliwe, że twoje dziecko ma mniejszy pęcherz niż inne dzieci. Lekarz przepisze dziecku leki, których zadaniem jest zmniejszenie czucia pęcherza moczowego i rozluźnienie jego mięśni.

 

Niedobór wazopresyny to kolejna możliwość. Jest to hormon, którego zadaniem jest zagęszczenie moczu. Dzieciom, które mają go za mało, podaje się go w ramach suplementacji.

 

Czego nie robić, gdy dziecko się moczy?


    • Nigdy nie wyśmiewaj swojego dziecka!
    • Nie karz dziecka za to, że się zmoczyło!
    • Nie mów innym o problemie dziecka w jego towarzystwie! Narazisz je na niepotrzebny stres i zażenowanie.
    • Ogranicz noclegi poza domem, by nie stresować dziecka.
    • Ogranicz swojemu dziecku picie przed snem.
    • Spróbuj zaprowadzić dziecko do łazienki po 2-3 godzinach od momentu zaśnięcia.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!