Co robić, gdy dziecko moczy się w nocy?
Wielu rodziców zmaga się z problemem, którym jest moczenie się ich dzieci w trakcie snu. Im mniejsze dziecko, tym bardziej jest to zrozumiałe. Co jednak robić, gdy problem moczenia się dotyczy dziecka powyżej 5 roku życia? Przeczyta, by dowiedzieć się, jak skutecznie pomóc swojemu przedszkolakowi.
Moczenie się - kiedy udać się do lekarza?
Moczenie się u dziecka do 4 roku życia jest normalne. Jeśli zdecydujesz się na wizytę lekarską musisz wiedzieć, że najprawdopodobniej twojemu dziecku zostanie wykonane USG pęcherza, które ma wykluczyć nieprawidłowości układu moczowego. W większości przypadków badanie nie wskazuje żadnych nieprawidłowości, a rodzice proszeni są o czekanie na rozwój sytuacji – zwykle do 7 roku życia.
Co może być przyczyną moczenia się?
Stres jest najczęstszą przyczyną. Jeśli w twoim otoczeniu wydarzyło się coś złego lub dziecko ma problemy w przedszkolu, to warto porozmawiać o tym z dzieckiem, a następnie skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.
Możliwe, że twoje dziecko ma mniejszy pęcherz niż inne dzieci. Lekarz przepisze dziecku leki, których zadaniem jest zmniejszenie czucia pęcherza moczowego i rozluźnienie jego mięśni.
Niedobór wazopresyny to kolejna możliwość. Jest to hormon, którego zadaniem jest zagęszczenie moczu. Dzieciom, które mają go za mało, podaje się go w ramach suplementacji.
Czego nie robić, gdy dziecko się moczy?
• Nigdy nie wyśmiewaj swojego dziecka!
• Nie karz dziecka za to, że się zmoczyło!
• Nie mów innym o problemie dziecka w jego towarzystwie! Narazisz je na niepotrzebny stres i zażenowanie.
• Ogranicz noclegi poza domem, by nie stresować dziecka.
• Ogranicz swojemu dziecku picie przed snem.
• Spróbuj zaprowadzić dziecko do łazienki po 2-3 godzinach od momentu zaśnięcia.
Autor: Izabela Nestioruk