Co robić w ferie w Lublinie?

Co robić w ferie w Lublinie?
Drukuj Skomentuj

Z uwagi na obostrzenie w dobie pandemii koronawirusa, tegoroczne ferie dzieci spędzą w Lublinie. Miasto przygotowało jednak interesujące atrakcje!

"Zima w mieście"

 

Zajęcia zachęcające do codziennej aktywności, interaktywne spotkania z gwiazdami sportu, spacery śladami lubelskich legend to tylko część wydarzeń, które znalazły się w ofercie przygotowanej przez Miasto Lublin w ramach Akcji „Zima w mieście", która odbędzie się w dniach 4-17 stycznia. W czasie wolnym od nauki na uczniów będzie czekało wiele atrakcji  w bibliotekach, domach kultury i innych instytucjach. Ze względu na epidemię zajęcia odbędą się w formule online. 

 

 – Z oczywistych względów, w czasie nadchodzących ferii zimowych nie możemy zaproponować uczniom tak wszechstronnej oferty, jak w poprzednich latach. Priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie uczestników. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby każdy znalazł coś dla siebie i wartościowo spędził „Zimę w mieście". Stawiamy na aktywność i w miarę możliwości spacery oraz ruch na świeżym powietrzu. Ze względu na obowiązujące szczególne zasady bezpieczeństwa, domy kultury i biblioteki będą realizowały swoje propozycje w formie on-line. Najważniejsze, aby dobrze zagospodarować ten czas – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.


Na uczestników czeka szczegółowo zaplanowany program

 

Uczestnicy zajęć każdy dzień ferii będą mogli rozpocząć od aktywności ruchowej, trenując w towarzystwie utytułowanych lekkoatletów. Sofia Ennaoui i jej klubowe koleżanki oraz Szymon Żywko przygotowali specjalne ćwiczenia, po których uczestnicy „Zimy w mieście", bez problemu będą mogli rozpocząć naukę tańca: hip-hopu, cha-chy lub walca angielskiego, a po wysiłku obejrzeć film o znanych i nieznanych dyscyplinach sportowych albo poćwiczyć koncentrację podczas poznawania zasad gry w szachy. Spotkanie z dietetykiem przybliży zasady zdrowego odżywiania i odpowiedniej aktywności fizycznej. Będą porady i podpowiedzi jak przygotować smaczny i zdrowy posiłek, a także prezentacja ćwiczeń pozwalających poprawić kondycję i samopoczucie. Kolejną propozycją są lubiane przez młodzież spotkania na kanale YouTube. Do udziału w nich zostali zaproszeni ciekawi zawodnicy lubelskich zespołów ekstraklasowych. Podczas sesji możliwe będzie zadawania pytań i zdobycie wiedzy o znanym sportowcu.


Nowości!

 

Jedną z tegorocznych nowości są nagrania legend zrealizowane w scenerii Starego Miasta. Ferie to doskonały czas na poznanie najciekawszych opowieści o Lublinie i historii miasta, a okazją do tego będą spacery. Aby uatrakcyjnić wędrówkę przygotowane zostały trasy do pobrania w bezpłatnej aplikacji oraz questy związane z legendami i przeszłością Lublina. Nowością jest quest „Sportowy Lublin w zagadkach".

 

Sprawdź również: Jak obchodzi się Święto Trzech Króli na świecie?


Ciekawa oferta dzielnicowych Domów Kultury!

 

Bogatą ofertę spędzenia wolnego czasu podczas ferii przygotowały Dzielnicowe Domy Kultury. Wśród ich propozycji są warsztaty taneczne, domowe eksperymenty z pogranicza nauk przyrodniczych, warsztaty przyrodnicze, spotkania szachowe. Nie zabraknie zajęć dla osób chcących rozwijać talenty aktorskie, wokalne czy taneczne. Coś dla siebie znajdą również amatorzy majsterkowania i rękodzieła artystycznego. Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie zaprasza na Ferie z Andersenem, podczas których odbędą się emisje online spektaklu i czytanie performatywne połączone z działaniami edukacyjnymi, a także warsztaty instruktażowe i konkursy. Ciekawa propozycję dla uczestników Akcji „Zima w mieście" przygotowały również filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, które zapraszają nie tylko do czytania, ale również do udziału, m.in. w warsztatach plastycznych online dla dzieci, zajęciach inspirowanych kulturą chińską i przypadającym na czas tegorocznych ferii nowym rokiem w Chinach, w quizach filmowych i literackich zagadkach, a także sztafecie literackiej – wydarzeniu polegającym na wspólnym tworzeniu książki. Na zakończenie każdy uczestnik otrzyma wydrukowaną książkę, którą współtworzył.


Kino Bajka również przygotowało wiele atrakcji

 

Ofertę dla młodych miłośników filmów przygotowało również Kino Bajka. Podczas Akcji Zima udostępni najmłodszej widowni 14 filmów online. Obejrzeć będzie można m in.: „Najlepszą gwiazdkę", „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", „Mirai", „Sonię", „Cały świat Romy", „Niezwykłe lato z Tess" i „Przygodę Nelly". Ponad 300 uczniów klas I-IV skorzysta z półkolonii przygotowanych przez 8 lubelskich szkół podstawowych. Podczas Akcji „Zima w mieście" odbędą się również premierowe prezentacje online trzynastu projektów przygotowanych przez lubelskich artystów i animatorów kultury wyłonionych do realizacji w konkursie #Link do kultury.


Więcej informacji na stronie internetowej!

 

Pełna oferta atrakcji „Zima w mieście" oraz wszelkie informacje organizacyjne będą dostępne na stronie internetowej www.zima.lublin.eu od 31 grudnia.


Sprawdź także: Rusza cykl: "Przestrzenie Sztuki Teatr Pracownia Sztuczka"

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!