„Co słychać, co tak pachnie, co tak smakuje?” - zajęcia otwarte dla rodziców
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców dnia 25.10.2010 r.
Komentarze (0)
Cel główny:
- Zacieśnianie więzi z rodziną i środowiskiem oraz kształtowanie pewności i poczucia bezpieczeństwa dziecka jako ważnego członka grupy społecznej,
- zapoznanie dzieci ze zmysłami, dzięki którym poznajemy świat
Cele operacyjne:
- dziecko pozna zmysły za pomocą których bada świat, a podczas zajęć doskonali je poprzez zabawy,
- usłyszy i rozpozna głos swojego rodzica,
- usłyszy i nazwie instrument,
- posegreguje kasztany i groch,
- pozna za pomocą smaku z jakich owoców zrobiony jest jogurt,
- stworzy wspólnie z rówieśnikami i rodzicami słuchowisko
- wykona prace plastyczną tworząc swoje własne oryginalne kompozycje,
- zagra na instrumencie do utworu muzyki klasycznej,
Metody pracy:
- czynne: kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania;
- indywidualna i zbiorowa
- słowne: żywego słowa oraz objaśnienia;
- oglądowe: obserwacji i pokazu;
- idea kształcenia muzycznego według C. Orff’a
- metoda integrowania zmysłów „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej
Przebieg:
1. Zabawa muzyczno – ruchowa „Kwiaty” – prowadzona metodą D. Dziamskiej, integracja i rozwój wszystkich zmysłów, radość z wykonanej pracy, doskonalenie koncentracji i wyobraźni.
2. Zabawa dydaktyczna „Nasze zmysły” – dowiadujemy się jakie są zmysły i do czego służą.
3. Zabawa słuchowa „Kto to mówi?” – rodzice wypowiadają zdanie, podnosi rękę do góry dziecko, które usłyszy swojego rodzica – ćwiczenie percepcji słuchowej.
4. Zabawa ruchowa „Na co patrzy oko?” – rozwijanie wyobraźni i percepcji wzrokowej.
5. Zabawa badacza „Co tak smakuje?” – próby smakowe – dzieci częstują rodziców kawałkami owoców lub warzyw, rodzice częstują dzieci łyżeczką jogurtu o danym smaku – zadaniem jest odgadnąć smaki – rozwijanie wrażeń odbieranych zmysłem smaku.
6. Zabawa ruchowa „Ulica dotykowa” – rozwijająca zmysł dotyku oraz równowagę.
7. Zabawa słuchowa „Jaki to instrument?” – rozpoznawanie dźwięków za pomocą słuchu, rozwijanie percepcji słuchowej
8. Konkurs na Instrumentację – wykonanie instrumentacji do utworu Czajkowskiego „Taniec rosyjski” - praca w grupach dzieci kontra rodzice – doskonalimy współpracę w grupie, doskonalimy grę na instrumentach, oglądamy występ rodziców.
9. Zabawa badawcza „Kopciuszek” – próba segregowania pomieszanych ze sobą w misce kasztanów i grochu – zabawa w grupach, rozwijanie zmysłu dotyku.
10. Zabawa słuchowa „Ile słów?” – ćwiczenie percepcji słuchowej, uwrażliwienie na wysłuchanie tego, co mówią do nas inni.
11. Zabawa twórcza „Słuchowisko” – praca w grupach – wymyślamy słuchowisko dla innych grup, naśladujemy znane nam dźwięki o odgłosy, by stworzyć słuchowisko.
12. Zabawa badawcza „Co tak pachnie?” - rozwijanie zmysłu zapachu - dzieci obserwują miny rodziców podczas gdy rozpoznają zapachy (ocet, cebula, kawa, oregano)
13. Praca plastyczna „Aromatyczne mandale” – dekorowanie wzoru za pomocą charakterystycznie pachnących i wyglądających przypraw takich jak (ziele angielskie, oregano, goździki, gałka muszkatołowa, cynamon) – ćwiczenie twórczości oraz umiejętności komponowania.
Opracowanie: mgr Aleksandra Mortek, mgr Karina Stępień