Co wiem o zdrowym stylu życia? - scenariusz zajęć dla 4-latków
4.3
Cel ogólny:
- Promowanie zdrowego stylu życia
- Stwarzanie okazji do dokonywania przez dziecko stosownych do wieku wyborów zdrowotnych i zdaniu sobie sprawy z ich konsekwencji.
Cele operacyjne – Dziecko:
- zna zasady zdrowego odżywiania,
- rozumie potrzebę dbania o higienę całego ciała,
- rozumie konieczność dbania o higienę jamy ustnej i rąk
- wie, że aktywny wypoczynek służy zdrowiu,
- uważnie słucha wiersz: „Nasze zdrowie” B. Lewandowskiej
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
Metody:
- podająca (pogadanka),
- aktywizująca,
- praktyczna,
- metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
Formy pracy:
- praca zbiorowa,
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- przybory pomagające utrzymać czystość,
- tekst wiersza „Nasze zdrowie” B. Lewandowskiej,
- magnetofon,
- płyta CD z nagraniem „Mydło lubi zabawę”,
- karty z rysunkami zdrowych produktów żywieniowych,
- chusta animacyjna.
Przebieg zajęć
1. Zabawa integracyjna wywołująca dobry nastrój pt. „Powitanie”.
Witam wszystkich, którzy:
- zjedli dzisiaj w domu śniadanie,
- codziennie jedzą owoce na drugie śniadanie,
- codziennie piją mleko,
- jeżdżą na rowerze i uprawiają różne sporty.
2. Wysłuchanie wiersza: „Nasze zdrowie” B. Lewandowskiej.
Doktor rybka niech nam powie
Jak należy dbać o zdrowie!
Kto chce prosty być jak trzcina,
Gimnastyką dzień zaczyna!
Całe ciało myje co dzień
Pod prysznicem, w czystej wodzie.
Wie, że zęby białe czyste
Lubią szczotkę i dentystę!
Pije mleko, wie, że zdrowo
Chrupać marchew na surowo.
Kiedy kicha czysta chustka
Dobrze mu zasłania usta.
Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka
Na obrazku bez zarazków.
Rób tak samo, bo chcesz chyba
Tak zdrowy być jak ryba.
Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela „Co by było, gdybyśmy się nie myli?” Pogadanka na temat zdrowego styl życia, dbałości o zdrowe odżywianie:
- Co to znaczy być zdrowym?
- Co należy robić, aby być zdrowym?
- Jak Wy dbacie o swoje zdrowie?
- Jakie przybory pomagają zachować czystość?
- Co jeszcze ma wpływ na nasze zdrowie? (sport – aktywny wypoczynek – najlepiej na świeżym powietrzu).
3. „Poznaję własne ciało” – zabawa dydaktyczna wg metody Weroniki Sherborne
- leżenie na plecach – „przyklejamy się” mocno do podłogi,
- ślizganie się w kółko na plecach, na brzuchu,
- czołganie się na brzuchu (na plecach) z wyciąganiem i zginaniem na przemian rąk i nóg,
- siad prosty – rozcieranie i poklepywanie kolan, ud, łokci itp.,
- marsz i bieg z wysokim unoszeniem kolan,
- marsz na „sztywnych” nogach,
- bieganie na „gumowych” nogach,
- siad skulny podparty – uderzanie o podłogę stopami (szybko i wolno),
- siad prosty rozwarty – dotykanie prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie,
- zabawne miny,
- leżenie tyłem i turlanie się.
4. Nauczyciel stosując metodę zdań niedokończonych zwraca się do dzieci:
- najbardziej lubię jeść....................................
- posiłki zdrowe dla dzieci to............................
- szkodliwe pożywienie to...............................
5. „Mydło lubi zabawę” – zabawa ruchowa przy piosence.
6. Rozmowa dotycząca potrzeby dbania o zęby połączona z demonstracją ich prawidłowego szczotkowania:
- jak nazywa się lekarz leczący zęby?
- jak często należy myć zęby?
- jak należy szczotkować zęby?
- jak często należy chodzić do dentysty do kontroli zębów?