"Co wiemy o piesku?" scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich

2.6
5 ocen
Oceń

„Co wiemy o piesku?”

Cel główny:
- rozbudzanie fascynacji światem, przyrodą i zwierzętami
- przygotowywanie dzieci do właściwego kontaktu ze światem przyrody i zwierząt

Cele operacyjne:
Dziecko:
- reaguje twórczo na dany temat
- zna budowę zwierzęcia (psa)
- rozumie rolę istot żywych w życiu człowieka
- potrafi rozróżnić i nazwać niektóre rasy psów
- zna czynniki wywierające korzystny i niekorzystny wpływ na życie psa
- wesoło bawi się podczas zabaw
- rozwiązuje zagadki

Metody:
- podająca (opis)
- poszukująca (problem do rozwiązania)
- operatywna (praktyczne działanie)

Pomoce:
- barwne ilustracje różnych ras psów, emblematy na szyję z pieskami (jamnik, pudel, owczarek niemiecki), magnetofon, płyta CD, wykropkowane kontury piesków, kartoniki z napisami ras psów (jamnik, pudel, owczarek niemiecki), zagadki o psie

Przebieg:

1. Powitanie
Poruszanie się w takt żywej muzyki- gdy umilknie muzyka dzieci zatrzymują się i podają sobie prawe dłonie. Witają się z jak największą liczbą osób. Zabawę powtarzany dwukrotnie.

2. Zebranie dzieci w kręgu na dywanie
Rozmowa kierowana na temat opieki nad psami. Rozwiązywanie zagadek. Wypowiedzi dzieci na temat ilustracji psów (omawianie charakterystycznych cech i nazywanie poszczególnych części ciała zwierzęcia). Zapoznanie się z niektórymi rasami psów (przyporządkowanie nazwy ras psa do jego wizerunku na ilustracji). Opowiadanie o własnych pieskach w swoich domach. Burza mózgów: Co zagraża psom?, W jaki sposób należy opiekować się psami?.

Zagadki:

a) Za kości rzucone dziękuje machając ogonem.

b) Warczy, skomli, gryzie kijek,
Biega, skacze, czasem wyje
Chociaż piszczy, chociaż szczeka,
Przyjacielem jest człowieka
A Ty już na pewno wiesz,
Ze zwierzęciem tym jest?....Pies

3.Zabawa dramowa: „Rozmowa z psami na podwórku”- rozdanie emblematów. Nadanie imion poszczególnym rasom (Azor, Pini, Murzyn, Saba, Ksena itp.)- propozycje podają dzieci. Nauczyciel podchodzi do każdego z dzieci, pyta go o wymyślone imię dla pieska np.: „Witam Cię Azorku. Dlaczego drżysz? W jaki sposób można Ci pomóc?”Dziecko-piesek odpowiada na zadane pytanie nauczyciela. „Witam Cię Murzynku. Widzę, że jesteś szczęśliwy i masz ocieploną budę. Jak się w niej czujesz? Komu chciałbyś podziękować za opiekę?”. Dziecko-piesek odpowiada na zadane pytania. Następnie naśladuje szczekanie psa – hau, hau –ćwiczenia ortofoniczne. Zabawę powtarzamy, rolę nauczyciela przejmuje chętne dziecko.

4.Rozwijanie umiejętności wyrażania uczuć
Przyjaciel zwierząt nie może (podawanie propozycji przez dzieci):
- ich krzywdzić
- denerwować, szczuć
- rzucać w nie kamieniami
- bić, kopać

Przyjaciel zwierząt powinien:
- karmić je
- wychodzić z nimi na dwór
- kąpać je
- bawić się z nimi
- aktywnie działać na rzecz ich ochrony
- chodzić na badania do weterynarza
- reagować na krzywdy zadawane przez innych ludzi (uświadamiać ich)

5.Wykonanie pracy plastycznej „Szczęśliwy piesek”
Łączenie kropek ułożonych w kształcie konturów psa. Zamalowywanie powierzchni. Wymyślenie imienia dla psa, naklejenie pod ilustracją-pomoc nauczyciela.

6.Podsumowanie
„Jak powinniśmy opiekować się pieskami?”. Burza mózgów: „Piesek będzie zdrowy i szczęśliwy, gdy……”, „Będzie smutny, jeśli…”.

Opracowała: Katarzyna Grzywna

Twoje uwagi i pomysły

Tagi