Co zmieni się w szkołach? Pełna lista zmian
Co zmieni się w szkołach? Z pewnością zastanawiają się nad tym rodzice i nauczyciele, ale i uczniowie. Ministerka edukacji Barbara Nowacka poinformowała, jakie zmiany zostaną wprowadzone. Czego zatem możemy się spodziewać?
Zmiany w szkołach. Co nowego?
W systemie edukacji czeka nas sporo zmian. W ostatnich dniach jest bardzo głośno o nowych zasadach. Co rzeczywiście się zmieni? Ministerka edukacji Barbara Nowacka odpowiada.
Sprawdź również: Podwyżki dla nauczycieli wychowania przedszkolnego? Jest odpowiedź
Jedną z najważniejszych, dość kontrowersyjnych zmian jest likwidacja prac domowych. Od kwietnia 2024 roku nauczyciele nie będą już zadawać prac domowych uczniom klas 1-3, z czasem prace domowe mają zniknąć też w starszych klasach. „Jestem pewna, że po kilku latach funkcjonowania braku prac domowych w szkołach podstawowych w szkołach średnich też to będzie zniesione” – mówiła ministerka.
W szkołach ograniczona zostanie również liczba godzin lekcji religii. "Dwie godziny lekcji religii to przesada. Moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa. Jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, także finansowa" - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Barbara Nowacka.
W szkołach średnich z planu lekcji znika HiT. W jego miejscu pojawi się nowy przedmiot. „Uważam, że polska młodzież powinna poznawać historię, tę najnowszą, na którą często w curriculum nie ma po prostu czasu, a po drugie powinna też dowiedzieć się, po co jest konstytucja, jak działają wybory samorządowe, jaka jest siła obywatelek i obywateli. Nowy przedmiot będzie nawiązujący do WOS-u, ale też korzystający z pewnych dobrych rozwiązań, które były zaproponowane jako idea przyświecająca niesławnemu HiT-owi" – mówiła ministerka.
Czytaj także: Rekrutacja do szkół podstawowych 2024/2025 - kiedy zapisać dziecko?
Kolejna zapowiedź dotyczy odchudzenia przeciążonej podstawy programowej. "Chcemy odchudzić podstawę programową od 1 września 2024 od 5 proc. do 20 proc. treści, w zależności od poszczególnych przedmiotów" – przekazała. Lista lektur również ma się zmniejszyć.
Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek
Źródło: TVN 24