Co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola?
Drukuj Skomentuj

Od pierwszego dnia przedszkola minęło kilka miesięcy. Wydawało się, że dziecko świetnie zaadaptowało się w nowym środowisku, gdy nagle pojawiły się kłopoty. Maluch zaczął odmawiać współpracy i nie było to tylko chwilowym kaprysem. Co więc robić, gdy dziecko nie chce już chodzić do przedszkola?

Co robić, kiedy dziecko, które do tej pory z chęcią wychodziło do przedszkola, nagle zaczyna się buntować? Tego zachowania lepiej nie bagatelizować, ponieważ może mieć głębsze przyczyny. Dlatego zanim rodzice poddadzą się i pozwolą maluchowi na pozostanie w domu, muszą spróbować rozwiązać ten problem.

Nie chcesz popełnić błędu, wychowując swoje dziecko? Sprawdź więc, czego się wystrzegać: Najczęściej popełniane błędy wychowawcze

 

Krok pierwszy: szukamy przyczyn


Nagła niechęć dziecka do przedszkola może być wywołana przez różne czynniki. Niekiedy bywa to nuda – maluch nacieszył się nową sytuacją, zabawkami i kolegami, chciałby więc spróbować czegoś nowego. Uświadomienie sobie, że przedszkole to poważna sprawa, z której nie może zrezygnować, na pewno zajmie mu trochę czasu. Trzeba więc okazać mu zrozumienie i wsparcie, pozostając przy tym konsekwentnym. Przedszkolak na pewno znowu zaadaptuje się do placówki, pogodzi z sytuacją a także przyzwyczai do przedszkolnych obowiązków.

Przygotuj swoje dziecko na przedszkolną rzeczywistość! Wejdź i zobacz: 6 umiejętności przydatnych w przedszkolu

Nie zawsze jednak niechęć do przedszkola można tłumaczyć tym, że dziecko się nim znudziło. Przyczyny mogą być różne i zależą między innymi od charakteru malucha. Jeden kilkulatek będzie rozczarowany tym, że nie udało mu się podporządkować rówieśników. Pamiętajmy, że dzieci dążą do ustalenia hierarchii, zwykle skupiając się wokół swojego „przywódcy”, który nadaje ton zabawom i zachowaniu.

Kolejnym powodem niechęci wobec uczęszczania do przedszkola jest fakt, iż dziecko z jakiegoś źle się tam czuje. Być może popadło w konflikt z kolegą lub czuje się gorsze, bo nie ma takich zabawek, jak koledzy. Powodem może być też strach przed dorosłym pracującym w przedszkolu.

 

Krok drugi: szczera rozmowa


Aby poznać prawdziwe przyczyny strachu dziecka przed przedszkolem, trzeba z nim szczerze porozmawiać. Warto zadbać o przyjazne otoczenie i zarezerwować na to czas. Poczekajmy aż dziecko uspokoi się, wyciszy i poczuje bezpiecznie. Wtedy łatwiej otworzy się przed rodzicami i opowie co je trapi. Należy pamiętać, by na zwierzenia nie reagować lekceważeniem czy śmiechem, oraz rzeczywiście postarać się rozwiązać problem.

Jeśli maluch boi się przedszkola z powodu kłótni lub bójki z kolegą, warto najpierw zapytać o sytuację, podczas której do tego doszło. Niech dziecko spróbuje wytłumaczyć, dlaczego, jego zdaniem, kolega tak się zachował. To również dobry moment, by powiedzieć, jak można wyładować złość, by nikomu nie zrobić krzywdy, oraz jak trzeba godzić się z rówieśnikami. Gdy jednak konflikt okaże się głębszy, wtedy konieczna będzie rozmowa z wychowawczynią.

Jeżeli natomiast powodem lęku jest osoba z personelu przedszkola, także radzimy porozmawiać o tym z wychowawczynią. Nic nie szkodzi dopytać, czy zauważyła problem, co o nim sądzi i czy widzi możliwość jego rozwiązania.

Ważne by nie bagatelizować dziecięcych problemów, ale również, by nie ulegać histerii malucha. Tylko spokój i poważne podejście do kłopotów pociechy da szansę ich pomyślnego rozwiązania.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi