Cyk, cyk, kum, kum, bzy, bzy.. - scenariusz zajęć

Temat: „Cyk, cyk, kum, kum, bzy, bzy..” – aktywne słuchanie muzyki, zabawy muzyczne na temat owadów na łące.
Uczestnicy:
Dzieci w wieku 5 lat
Cel ogólny:
- Rozwijanie umiejętności eksperymentowania rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijanie wyobraźni muzycznej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- Słucha z uwagą wiersza
- Odpowiada na zagadki związane z tematyką owadów na łące
- Wypowiada się na temat przedstawionego utworu literackiego
- Aktywnie słucha muzyki
- Rozpoznaje i nazywa owady na obrazku
- Uczy się słów piosenki za pomocą przedstawionych symboli
- Powtarza rytm podany przez nauczyciela
- Powtarza wyrażenia onomatopeiczne w odpowiedniej chronologii
- Ilustruje ruchem treści piosenki
- Tańczy do piosenki
- Maluje farbami w rytm muzyki
- Wykonuje samodzielnie odbicie lustrzane skrzydeł motyla z użyciem farb
Metody:
- Pogadanka
- Pokaz
- Metoda aktywizująca - inscenizacja
- El. Metody Klanza
- El. Metody D. Dziamskiej
- El. Metody Aktywnego Słuchania Muzyki wg Batti Strauss
Środki:
Etykiety mieszkańców łąki oraz instrumentów, tekst wiersza U. Kozłowskiej
pt. „Pracowita pszczółka”, buty do stepowania („rytmiczne pszczółki”),
Głośnik do odtwarzania nagrań mp3 z telefonu komórkowego lub radio CD, nagranie piosenki piosenki „Wiosna na łące” – M. Przewoźniak, R. Dziekański; Etykiety zwierząt – mieszkańców łąki z podpisami imitującymi ich odgłosy, płachta papieru z namalowanym niebem, symetryczne sylwety motyli wycięte z papieru, kolorowe farby plakatowe, pędzle, pacynki do uszu.
Przebieg zajęć:
ROZPOCZĘCIE:
Przywitanie – do piosenki Klanza – „Całuski”
Nauczyciel wita dzieci, siadając z nimi w kole na dywanie. Śpiewa razem z nimi piosenkę wykonując odpowiednią do tekstu gestykulację.
Wesoło witamy, wesoło witamy (Gest machania)
Wszystkich Was, Wszystkich Was (gest obejmowania ramionami)
Radośnie śpiewamy, radośnie śpiewamy (gest machania)
Cały czas, cały czas (gest pokazywania na wszystkich obecnych w sali)
Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy (gest zastanawiania)
Co teraz, co teraz dla Was szykujemy (gest pokazywania na wszystkich obecnych
w sali)
Ciekawe, Ciekawe, co robić będziemy (gest zastanawiania)
Co teraz, co teraz dla Was szykujemy (gest pokazywania na wszystkich obecnych
w sali)
Raz Dwa trzy…(gest odliczania)
Całuski, całuski –dzisiaj dla Was mamy (gest rozsyłania całusków).
Całuski, całuski damy Wam,
Zabawa kolorowa łąka do piosenki Muzykat – „Kolorowa łąka” – słuchanie
ze zrozumieniem
Nauczyciel rozsypuje na podłodze obrazki różnych mieszkańców łąki (pająki, konik polny, motyl, mrówka, pszczoła, biedronka) oraz instrumentów (harfa i flet).
Dzieci słuchając narracji piosenki, odpowiednio podnoszą i pokazują spośród rozsypanych obrazków odpowiedzi na zagadki tekstowe oraz dźwiękowe przedstawione w nagraniu.
Na refren dzieci biegają wesoło po dywanie machając kolorowymi wstążkami ilustrując ruchem rytm piosenki.
„Pracowita pszczółka” – słuchanie utworu wiersza U. Kozłowskiej i rozmowa
na temat jego treści.
Pszczółka budzi się w ulu nad ranem,
Ze snu przeciera oczy zaspane
Radośnie bzyczy: - Wstał nowy dzionek!
Znowu go śpiewem zbudził skowronek.
Buzię przemywa kropelką rosy,
Grzecznie – „Dzień dobry”! Woła do osy
I w świat ją niosą małe skrzydełka.
Znika w oddali, jak ranna mgiełka.
- Dokąd pędzisz? Pszczółko, poczekaj!
- Lecę do pracy, chwili nie zwlekam!
Pszczółka z garnuszkiem krąży nad łąką,
Czasem zamieni słówko z biedronką,
W locie pozdrowi barwne motyle,
Lecz nie usiądzie nawet na chwilę.
Bzz! Pyłek zabrać muszę czym prędzej,
Z nową dostawą do ula pędzę.