Czekamy na Mikołaja - konspekt zajęć

5.0
1 ocena
Konspekt zajęć realizowany w grupie 4-5-latków.
Przedstawia zabawy dydaktyczne przy radosnym oczekiwaniu na Mikołaja.
TEMAT:
List od Św. Mikołaja- zabawy dydaktyczne
Grupa:
dzieci 4-5 letnie.
Temat kompleksowy:
Czekamy na Mikołaja
Cele
Cele ogólne:
- Kształtowanie postawy pielęgnowania tradycji i zwyczajów poprzez wywoływanie radosnego nastroju oczekiwania na Mikołaja.
- Rozwijanie umiejętności porozumiewania się poprzez słuchanie poleceń i pytań nauczyciela koordynacji wzrokowo- ruchowej.
- Rozwijanie orientacji na kartce papieru z wykorzystaniem całej powierzchni.
Cele szczegółowe:
- Rozpoznawanie kolorów ( czerwony, biały, zielony, żółty).
- Doskonalenie umiejętności współpracy w małych grupach.
- Rozwijanie logicznego myślenia poprzez dopasowywanie brakujących elementów w odpowiednie miejsce.
- Kształtowanie umiejętności szybkiej i właściwej reakcji na ustalony sygnał dźwiękowy.
Dziecko:
- Uważnie słucha czytanego tekstu.
- Rozpoznaje kolory (czerwony, biały, zielony, żółty).
- Potrafi dopasować brakujące elementy w odpowiednie miejsce.
- Potrafi współpracować zgodnie w małej grupie.
Metody:
- Słowna - rozmowa
- Pokazowa - pokaz
- Czynna - samodzielnych doświadczeń dziecka
Formy:
- grupowa
- indywidualna
Przebieg zajęć
1. Na powitanie „Iskierka przyjaźni” albo zabawa paluszkowa – „Paluszki się witały”
2. Odczytanie listu zaadresowanego do dzieci od Świętego Mikołaja
Kochane dzieci!
Już niedługo zagoszczę w waszym przedszkolu . Chyba łatwo mnie rozpoznacie, bo ubrany jestem w długi, czerwony płaszcz i mam czerwoną czapkę na głowie. Na pewno wiecie też, że mam długą białą brodę.
Mieszkam bardzo daleko- w Laponii. Jest to mroźna kraina. W Laponii żyje mało ludzi, ale jest dużo reniferów, które mi pomagają. Ciągną sanie pełne worków z prezentami. Na pewno mnie usłyszycie, kiedy będę zbliżał się do waszego przedszkola, ponieważ renifery mają zawieszone na szyjach wesoło brzęczące dzwoneczki. Na razie zbieram listy od grzecznych dzieci i pakuje dla nich prezenty a was obserwuję czy jesteście grzeczni w przedszkolu i czy słuchacie swojej pań. Mam dla was kilka zadań jeśli uda wam się wykonać wszystkie zadania to przyjadę do was już niedługo. Zadania znajdziecie w pudełku. Powodzenia
Obiecuję, że niedługo spotkam się z Wami. Bądźcie grzeczni!
Do zobaczenia!
Święty Mikołaj
3. Odczytanie zadania w kopercie nr 1
Zgadnijcie co jest ukryte na tablicy?
Dzieci losują kolor wskazujący jaką cześć kartonu odsłonić. Po kolei odsłaniają. Gdy odgadną że to jest choinka i św. Mikołaj stwierdzają, że czegoś im brakuje.
Nauczyciel schował w czterech miejscach brakujące elementy. Dzieli dzieci na 4 grupy, które muszą odnaleźć ukryte elementy. Dzieci losują kolor karteczki i w ten sposób dzielą się na grupę. Ślady doprowadzą ich do ukrytych kopert(w kolorze danej grupy).
Pierwsza grupa (czerwona)znajduje :czapkę, pas, rękawiczkę, pompon
Druga grupa (biała) znajduję: worek, prezenty, miś, lalka, samochód
Trzecia grupa( zielona) znajduje: gwiazdę, lampki 3
Czwarta grupa( żółta) znajduje: łańcuch, 3 bombki
4. zabawa orientacyjno- porządkowa „worek z prezentami”
Nauczyciel układa na dywanie worek z szarf. Rozdaje dzieciom obrazki przedstawiające różne zabawki. Na dźwięk dzwoneczka dzieci biegają omijając worek , gdy dzwoneczek cichnie zabawki zatrzymują i do worka wchodzą dzieci –zabawki zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami.
Na dźwięk trójkąta wchodzą- laleczki
Na dźwięk tamburyno wchodzą – samochody
Na dźwięk grzechotki wchodzą – klocki
Na dźwięk tamburyno i grzechotki wchodzą wszystkie zabawki
5. Odczytanie zadania w kopercie nr 2
Kochane dzieci pomieszały mi się zabawki, pomóżcie mi posegregować je w moim worku. Dopasujcie odpowiednie zabawki do ich cieni. Zadaniem dzieci jest ułożyć odpowiedni prezent do jego cienia.