Cztery pory roku - zajęcia w oddziale przedszkolnym

5.0
3 oceny
Konspekt zajęc dydaktycznych w oddziale przedszkolnym, podczas których dziecko zapozna się z charakterystycznymi cechami pór roku.
Zajęcia można poprowadzić w grupie 3-4-latków.
Temat zajęcia:
Cztery pory roku
Grupa wiekowa:
3, 4 latki
Cele
Cele ogólne:
- zapoznanie z charakterystycznymi cechami pór roku
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- chętnie wypowiada się na dany temat
- uważnie słucha wiersza
- zna nazwy pór roku
- dzieli nazwy pór roku na sylaby
- określa charakterystyczne cechy pór roku
- przyporządkowuje kolor do danej pory roku
- zgodnie współdziała w zabawie i sytuacjach zadaniowych
- segreguje według podanej cechy
- rysuje po śladzie
- chętnie bierze udział w zabawach ruchowych, umiejętnie łączy ruch z muzyką
Metody:
- z grupy metod czynnych: zadań stawianych dzieciom do wykonania, kierowane własną działalnością dziecka
- z grupy metod słownych: rozmowa kierowana, pogadanka, instrukcja
- z grupy metod percepcyjnych: obserwacja, pokaz, przykład
Formy:
- zbiorowa – jednolita, zróżnicowana
- grupowa – jednolita, zróżnicowana
- indywidualna – jednolita, zróżnicowana
Pomoce dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające pory roku, plansze tematyczne
- wiersz Cz. Janczarskiego „Roczek”
- kolorowe koła z papieru symbolizujące pory roku (zielone, czerwone, żółte, niebieskie)
- obrazki czterech pór roku – podzielone na różne ilości elementów – puzzle
- symbole pór roku – ilustracje ( kolorowe liście, jabłka, płatki śniegu, bałwanki, kwiatki, biedronki, motyle)
- chusta animacyjna
- kolorowe poduszki - koła
- tamburyno
- kolorowe wstążeczki
- piosenka „Cztery pory roku”
- karty pracy – rysowanie po śladzie
- naklejki motywatory „Słoneczka”
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie „Wszyscy są, witam Was …”., „Iskierka przyjaźni”. Zapoznanie z tematem zajęć.
2. Wysłuchanie wiersza Cz. Janczarskiego „Roczek”.
Przyszła do nas wiosna w kolorowych kwiatach.