„Cztery pory roku”- zabawa dydaktyczna - scenariusz dla 5-latków

 „Cztery pory roku”- zabawa dydaktyczna - scenariusz dla 5-latków
5.0
1 ocena
Oceń

 

Temat: „Cztery pory roku”- zabawa dydaktyczna

 

Cele ogólne:

- doskonalenie umiejętności rozpoznawania pór roku po charakterystycznych zmianach zachodzących w przyrodzie,

- stwarzanie sytuacji do rozwijania postawy twórczej dziecka

- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania

 

Cele szczegółowe: dziecko

- rozpoznaje i nazywa we właściwej kolejności pory roku,

- wymienia symptomy charakterystyczne dla każdej pory roku,

- dostrzega następstwo pór roku i ich powtarzalność,

- próbuje rozwiązać zagadkę,

- rozpoznaje zapis graficzny swojego imienia,

- właściwie reaguje na umówiony sygnał podczas zabaw ruchowych,

- podejmuje spontanicznie proponowane zadania,

- współdziała w zespole i w grupie,

 

Metody:

percepcyjna: obserwacji, pokazu, ilustracje,

słowna: objaśnienia, instrukcje, rozmowa, wiersz

czynna: zadania stawiane dzieciom

Formy pracy: zbiorowa, w małych zespołach ,indywidualna

Pomoce dydaktyczne: wizytówki z imionami dzieci w 4 kolorach (żółty, pomarańcz, zielony, biały), wiersz „Cztery pory roku”, eksponaty do kącików, ilustracje pór roku ,rolki bibuły w 4 kolorach, napisy (wiosna,lato,jesień,zima), płyta z utworem „Pory roku”, magnetofon, karta pracy, kredki, pastele ,dziurkacze ozdobne ,papier kolorowy, klej.

 

Przebieg zajęć:

 

1.Powitanie –„Dzień dobry,cześć”-zabawa integracyjna przy piosence

2.„Rozpoznaj swoje imię”-zabawa polegająca na odszukaniu wizytówki ze swoim imieniem

Wizytówki z imionami dzieci w 4 różnych kolorach (żółty, pomarańczowy, zielony, biały).

 

3.”Wiosna,lato,jesień,zima”- rozmowa kierowana przy tablicy z ilustracjami

Nauczyciel czyta wiersz:

Wiosna

Weź mnie babuniu za rączkę,

razem pójdziemy na łączkę,

tam prześlicznie pachną kwiatki,

złapię motylka do siatki,

a w barwnych jego skrzydełkach,

słoneczko zalśni jak w szkiełkach.

 

Lato

Nad morze babciu pójdziemy,

zamki z piasku zbudujemy,

muszelkami je ozdobię,

wszystko podaruje tobie.

Gdy się w morzu wykąpiemy,

dalej bawić się będziemy.

 

Jesień

Wyjdźmy babciu na spacerek,

do parku, później na skwerek.

Zbiorę kasztany, patyki,

zrobimy śmieszne ludziki.

A z listków złoto-czerwonych,

bukiet będzie wymarzony.

 

Zima

Babciu załóż mi kurteczkę

i szaliczek, ten w krateczkę.

Będę lepiła bałwanka

i posadzę go na sankach.

Zjedziemy z wysokiej górki,

aż szalik poleci w chmurki.”

- analizowanie treści wiersza poprzez odpowiadanie na pytania nauczyciela

4. „ Jaka to pora roku? ”-rozwiązywanie zagadek obrazkowych

Dzieci próbują rozpoznać porę roku po kolejnych odsłanianych fragmentach ilustracji. Określają dominującą kolorystykę każdej z pór roku i wybierają bibułę w odpowiednim kolorze. Nauczyciel przypina właściwy wyraz z nazwą pory roku

Podział na zespoły- dopasowanie koloru wizytówki z imieniem do odpowiedniej pory roku.

5.„Cztery pory roku”– zabawa ruchowa przy piosence

Dzieci tańczą w kole ,przy słowach refrenu dzieci reprezentujące pory roku klaszczą w dłonie (dostrzeganie powtarzalność pór roku)

6.„Co ze sobą przynoszą pory roku”– zabawa dydaktyczna

Dzieci w małych zespołach wybierają ze skrzyni różne eksponaty i dopasowują je do pory roku ,którą reprezentują. Uzasadniają swoje wybory- prezentacja.

7.”Drzewo 4 pór roku”- karta pracy.

Ozdabianie sylwety drzewa w wybranej przez dziecko porze roku.

Układanie wykonanych prac pod odpowiednim obrazkiem i napisem: wiosna, lato ,jesień lub zima.

8. Zakończenie zajęcia - ewaluacja.

Literatura:

E.Gruszczyk-Kolczyńska, E.Zielińska ”Matematyka dziecięca”,

U.Kowalska ,wiersz ” Cztery pory roku”,

Wyd.Wsip „Tropiciele” przewodnik metodyczny.

Opracowała: Jolanta Bratos

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi