Czy można szczepić dziecko z katarem? Oto odpowiedź

Czy można szczepić dziecko z katarem? Oto odpowiedź
Drukuj Skomentuj

Sezon chorobowy już wystartował. Wielu rodziców zastanawia się więc, czy można zaszczepić dziecko z katarem, czy jest to sygnał, który powinien nas zaniepokoić i sprawić, abyśmy przesunęli termin. Lekarze stawiają sprawę jasno.

Czy można szczepić dziecko z katarem?


W sezonie jesienno-zimowym katar i liczne przeziębienia u dzieci nie są niczym niespotykanym. Wielu rodziców obawia się jednak, czy katar nie jest przeciwskazaniem do zaszczepienia dziecka. Lekarze specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka stawiają sprawę jasno, a odpowiedź zdecydowanie zaskoczy wielu rodziców. „Katar czy łagodna infekcja z gorączką poniżej 38 st. C nie są przeciwwskazaniem do szczepienia" - czytamy na portalu epozytywnaopinia.pl.

 

Sprawdź także: Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Można dostać mandat


Wskazują jednak, że ważne jest, by nie podejmować tej decyzji samodzielnie i zasięgnąć w tej kwestii porady lekarza rodzinnego. Decyzję należy pozostawić jemu, a lekarze często dają zielone światło.

 

Czytaj również: Szkarlatyna u dziecka - jak wygląda? Objawy i leczenie

 

"Nie chodzi o to, że podanie szczepionki dziecku, u którego może rozwijać się infekcja, spowoduje jej cięższy przebieg albo sprawi, że szczepienie nie zadziała. Po prostu, w razie wystąpienia gorączki lub innych objawów, nie będzie można jednoznacznie stwierdzić, czy są następstwem szczepienia, czy też wynikiem rozwijającej się choroby" - zaznacza Jolanta Wacławek, lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!