Czy należy nakładać dziecku maseczkę?

Czy należy nakładać dziecku maseczkę?
Drukuj Skomentuj

Od 16 kwietnia 2020 roku wchodzi kolejne rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia nowych ograniczeń w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jednym z nowych nakazów jest obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Czy w takim wypadku maseczki ochronne będą musiały nosić także najmłodsze dzieci?

Od dzisiaj wchodzi w życie obowiązek zakrywania  ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu. Pierwsze rozporządzenie o konieczności zakrywania ust i nosa obowiązywało także najmłodsze dzieci, co stanowiło duże zagrożenie dla ich zdrowia. W nowym rozporządzeniu, które pojawiło się w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw, nakaz ten został doprecyzowany. 

 

Czy moje dziecko musi mieć maseczkę?

 

Resort zdrowia potwierdza, że zasada ta dotyczy również przedszkolaków, jednak dopiero od 4. roku życia. W przypadku wyjścia na teren własnego ogrodu zasada ta nie obowiązuje, gdyż jest to teren prywatny. Nos i usta należy zakrywać  dziecku w miejscach ogólnodostępnych czyli przestrzeni publicznej, np. środkach publicznego transportu zbiorowego, pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. Maseczki trzeba będzie nakładać dziecku także w budynkach użyteczności publicznej, tzn. obiektach handlowych, usługowych, targowiskach i terenie nieruchomości wspólnych. 

Jednym słowem maseczki nakładamy zawsze poza miejscem zamieszkania.

 

Inne sposoby na zasłanianie twarzy

 

Nowe rozporządzenie nakłada obowiązek zakrywania twarzy i nosa w miejscu publicznym za pomocą odzieży lub jej części, maski lub maseczki. Przepis obowiązuje do odwołania.

 

Które dziecko nie musi mieć maseczki?

 

Nie należy zasłaniać buzi i nosa maluchowi, jeśli:

 

  • podróżuje samochodem wraz z 1 rodzicem
  • ma poniżej 4. roku życia
  • z powodu stanu zdrowia,  całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności (okazanie orzeczenia nie jest wymagane)

 

Niebezpieczne zakrycia twarzy 

 

Jak donoszą Centra Kontroli i Prewencji Chorób w Stanach Zjednoczonych, dzieciom poniżej 2 lat nie powinno nakładać się tkaninowych nakryć twarzy, ponieważ utrudniają one oddychanie. Nie mniej jednak, używanie masek z tkaniny może zapobiec zakażeniu koronawirusem innych osób. Tkaniny pomagają bowiem zatrzymać zawierające wirusa, małe kropelki oddechowe wydzielane z ust i nosa. Maski są niezbędnym elementem w miejscach publicznych, gdzie istnieje duże skupisko ludzi i gdzie trudno upilnować malucha.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!