Czy nauczyciel może odesłać chorego ucznia do domu? Prawo mówi jasno
Sezon na choroby trwa w najlepsze, co dla wielu rodziców jest ogromnym utrapieniem. Często nie mając z kim zostawić dzieci, wysyłają je do szkoły, co jest dużym błędem. Czy nauczyciel może zatem odesłać chore dziecko ze szkoły do domu? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Czy nauczyciel może odesłać chorego ucznia ze szkoły?
Chore dziecko nie powinno iść do szkoły. Przede wszystkim może zarazić inne dzieci, ale też nie skupi się na nauce tak jak powinno. Rodzice, nie mając jednak opieki do dziecka, często decydują się na wysłanie swojej pociechy do szkoły. W takiej sprawie może zareagować szkoła.
Zgodnie z zapisem w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, pracownicy szkoły, jak i uczniowie mają obowiązek dbać o zdrowie innych osób „§ 11. 1. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia następujące podstawowe obszary: [...] 5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób”.
Oznacza to, że nauczyciel może obniżyć takiemu uczniowi ocenę z zachowania, a nawet niemożliwić otrzymanie świadectwa z wyróżnieniem.
Zgodnie z polskim prawem nauczyciel nie ma prawa odesłać chorego ucznia do domu. Po pierwsze, szkoła nie jest w stanie określić, czy dziecko faktycznie jest chore, czy np. ma mocną alergię, a po drugie wiązałoby się to z odmówieniem uczniowi prawa do nauki i zarazem uniemożliwienie realizowania przez niego obowiązku uczęszczania na lekcje.
Szkoła może jednak:
- wezwać rodzica i poinformować, że dziecko jest chore ,
- wezwać pogotowie ratunkowe do chorego ucznia - gdy zdrowie i życie dziecka jest zagrożone,
- powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną - w przypadku podejrzenia u ucznia choroby zakaźnej.
Źródło: MonitorSzkoły.pl