Czy pełnotłusty nabiał jest zdrowy dla dziecka? Naukowcy odpowiadają.
Dawniej nabiał był jednym z kluczowych elementów w diecie każdego Polaka. Hasło “Pij mleko, będziesz wielki” powtarzane było dzieciom niemal codziennie. Jednak jak pokazują badania, spożywanie nabiału nie jest do końca zdrowe, a w niektórych przypadkach może nawet szkodzić.
Nabiał jest źródłem wielu cennych minerałów i witamin jak ryboflawiny, tiaminy, magnez, cynk, miedź, związki fosforu i potasu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty mleczne mogą być podawane dzieciom w dowolnym wieku.
Jak zacząć podawać nabiał dla dziecka?
Zaleca się aby podawać dzieciom produkty mleczne dopiero od 10. miesiąca życia. Mleko krowie może wywołać silne uczulenie, dlatego po podaniu posiłku należy bacznie obserwować dziecko, czy nie pojawiła się reakcja alergiczna (wysypka, biegunka).
Najbezpieczniejszymi produktami mlecznymi dla dziecka są produkty najmniej przetworzone, bogate w składniki odżywcze. Warto rozważyć tu takie produkty jak: jogurt, zsiadłe mleko czy kefir. Po 12. miesiącu życia dziecka można zacząć podawać mu także ser żółty. Zalecaną dawką spożywania nabiału dla dzieci w wieku przedszkolnym przez Instytut Żywności i Żywienia są 3-4 mleczne posiłki dziennie.
Pełnotłusty nabiał dla dziecka jest niezdrowy - prawda czy mit?
Uważa się, że pełnotłuste produkty mleczne mogą przyczynić się do nadmiernego wzrostu masy ciała u dzieci. Naukowcy nie są jednak w tym temacie zgodni, gdyż nie istnieją żadne badania naukowo potwierdzające tę tezę. W przypadku dorosłych, spożycie mleka nie wpływa pozytywnie na organizm. W krajach o najwyższym spożyciu mleka i wapnia, odnotowano największą liczbę złamań szyjki kości udowej. Ponadto białko mleka krowiego przyczynia się do powstania bądź pogłębienia trądziku.