Czy powinniśmy być surowymi rodzicami?

Czy powinniśmy być surowymi rodzicami?
Drukuj Skomentuj

Decyzje, jakie podejmują rodzice, odnośnie sposobu wychowania dziecka, wpływają na kształtowanie się psychiki i charakteru malucha. Warto zatem dobrze zastanowić się czy powinniśmy być surowymi rodzicami.

Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili badanie, które jasno wykazało, że autorytarni i apodyktyczni rodzice mają negatywny wpływ na swoje dzieci. Dlaczego akurat autorytarny model wychowania ma unieszczęśliwiać pociechy?

 

Wychowanie autorytarne polega na przyjmowaniu przez rodzica nadrzędnej postawy wobec dziecka. Maluch musi dostosować się do reguł ustalonych i narzuconych z góry. Również silnie rysuje się tu system kar i nagród, autorytarnie przyznawanych przez rodziców. Często taki model występuje w rodzinach wyznających konserwatywne wartości lub w domach, w których rodzic wykonuje pracę gdzie obowiązuje sztywna hierarchia. Oczywiście nie jest to reguła.

Zobacz jak pozytywnie wpływać na rozwój swojego dziecka, wejdź: Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Pedagodzy i psycholodzy stanowczo odradzają tego typu model wychowania, jednak są sytuacje kiedy niektóre zasady stosowane przez autorytarnych rodziców się sprawdzają. Mowa tu szczególnie o kilkulatkach, które na początku potrzebują wyraźnego określenia tego co dobre i co złe. Jasne i zdecydowane zasady pomagają w budowaniu prawidłowego obrazu świata. Należy jednak pamiętać, że model autorytarny nie powinien być przenoszony na pozostałe dziedziny życia rodzinnego. Rodzice, którzy zdecydowali się wychowywać dzieci "silną ręką" muszą zdawać sobie sprawę jak to wpływa na ich podopiecznych. Poza tym dziecko wychowywane w tego typu rygorze może mieć problemy w dorosłym życiu. Bywają despotyczne w stosunku do swoich kolegów lub odwrotnie - stają się uległe i biernie wykonują polecenia innych. W późniejszych latach bardzo pewne jest, że będą się buntować przeciwko rodzicom oraz autorytetom. Wtedy też nawiązanie lepszych, bardziej partnerskich relacji z dzieckiem może być bardzo trudne.

Poznaj inny model wychowywania maluchów, zobacz: Powolne rodzicielstwo - co to jest?

Zatem jak postępować aby zbudować jak najlepsze relacje między rodzicami a dziećmi? Warto zastosować zasadę złotego środka, kierując się dobrem maluszka. Podporządkowanie restrykcyjnym zasadom ma zły wpływ na rozwój dzieci, jednak ich brak również nie jest dobry. Trzeba zatem stworzyć środowisko, w którym będą one czuły się pewnie ale i bezpiecznie. Specjaliści uważają, że optymalny model wychowania to taki, w którym dziecko w pełni uczestniczy w życiu rodziny. Oznacza to, że ma prawo do wypowiedzi, wspólnego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Dzięki temu później będzie wiedziało jak zachować się w sytuacji konfliktowej i bronić własnego zdania. Oczywiście taki model wychowania uczy też życia w społeczeństwie oraz budowania prawidłowych, pełnych szacunku relacji z innymi ludźmi.

Warto także zastanowić się nad karami dla dzieci - czy ten system wychowania jest faktycznie w rodzinie potrzebny. Bardzo często wystarczy sama rozmowa z dzieckiem i konkretne argumenty aby wyeliminować niepożądane zachowania. Aby kary nie były głównym środkiem wychowawczym, należy zadbać o poczucie wartości i bezpieczeństwa dziecka, któremu potrzebny jest stabilny i kochający dom.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi