Czy szczepić dziecko na koronawirusa?

Czy szczepić dziecko na koronawirusa?
Drukuj Skomentuj

Gdy ogłoszono, że w Polsce odbywać się będą szczepienia na koronawirusa, wielu rodziców zmierzyło się z pytaniem, czy powinno zaszczepić swoje dzieci. Przeczytaj, by dowiedzieć się, czy można zaszczepić dziecko na koronawirusa.

 

Szczepionka na koronawirusa dla dziecka


Szczepionko zapobiegająca zakażeniu COVID-19 ma pojawić się w Polsce już na początku stycznia. Jednak zarówno szczepionka Pfizera, jak i Moderna są skierowane do osób powyżej 16 roku życia, co wyraźnie podkreślają jej producenci.

 

Sprawdź także: Dziecko z katarem w przedszkolu a koronawirus


„Nie. Na tę chwilę nie ma żadnej szczepionki, która została w sposób skuteczny przetestowany na dzieciach. Pierwsze szczepionki, te od Pfizera, które dotrą do Polski, są przeznaczone dla osób powyżej 16. roku życia” - mówił w rozmowie z Radiem ZET Michał Dworczyk, szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Czytaj również: Jak dbać o psychikę dziecka w czasie pandemii?

 

Koronawirus u dzieci przebiega znacznie łagodniej niż u dorosłych. Zdarza się również, że dzieci mogą przebyć tę chorobę całkowicie bezobjawowo. Nie zmienia to jednak faktu, że dzieci są głównym nośnikiem wirusa. Co więcej, u dzieci wykryto przykre skutki choroby. U niektórych nieletnich pojawia się wysypka, zaburzenia krzepnięcia krwi, ostre objawy żołądkowo-jelitowe czy objawy dysfunkcji mięśnia sercowego.

 

Sprawdź również: Kiedy nie szczepić dzieci? - przeciwwskazania


W związku z tym, Amerykańska Akademia Pediatryczna wystosowała do producentów szczepionek apel o to, by włączyć dzieci do badań klinicznych nad szczepionką.

 

Czytaj także: Szczepionka na grypę dla dziecka


Do tej pory żaden z producentów nie prowadził badań na grupie dzieci i żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia nawet sugestii, żeby była stosowana wobec dzieci.

 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!