Czym jest edukacja empatyczna?

Czym jest edukacja empatyczna?
Drukuj Skomentuj

Cyfryzacja W XX i XXI w. pozwoliła na szerszy dostęp do informacji, za to pojawił się problem z rzetelnością treści prezentowanych w mediach i Internecie. Do tego dochodzą oczekiwania z rynku pracy, gdzie coraz częściej ceni się „umiejętności miękkie”, tj. umiejętność budowania relacji, kreatywność, itp. Czy w przygotowaniu dziecka do dorosłego życia może pomóc empatia? Czym jest edukacja empatyczna?

Empatia - co to?


Empatia to zdolność do odczuwania stanów psychicznych innych osób. To umiejętność podejścia do danej kwestii z ich strony. W relacji empatycznej chodzi o próbę zobaczenia rzeczywistości oczami drugiej osoby, bez osądzania i oceniania.

Empatia pomaga zrozumieć drugiego człowieka, ale też siebie. To podstawa do budowania zdrowych relacji, opartych na zaufaniu i szacunku.

 

Czym jest edukacja empatyczna?


Edukacja empatyczna to proces nauczania bez nieprzyjaznych, stresujących warunków. Bez “racji”, do których chce się przekonać drugiego człowieka. To stwarzanie warunków zrozumienia, kreujących miejsce i czas na efektywną naukę. Na popełnianie błędów, na doświadczanie nowych rzeczy i rozwój.

Wreszcie - edukacja empatyczna w szkole i przedszkolu to wykorzystywanie narzędzi komunikacyjnych opartych na empatii, które pozwalają na kształtowanie relacji osób zainteresowanych opartych na szacunku. Celem jest angażowanie wszystkich stron (nauczycieli, opiekunów, rodziców, dzieci) do znajdywania rozwiązań, które będą odpowiadały wszystkim.

Edukacja empatyczna wykorzystuje również elementy metody Porozumienia Bez Przemocy.

 

A może zachęci Cię: Brzydkie wyrazy u przedszkolaka. Jak reagować?

 

Empatia przed nauką - dlaczego?


Empatia pozwala zrozumieć punkt widzenia dziecka. Opiekun, nauczyciel - przyjmując, że nie wie na pewno, nie zna wszystkich okoliczności -  nie reaguje schematycznie. Dąży do zrozumienia, daje możliwość dziecku na wytłumaczenie.

Jak już było napisane, empatia odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu relacji. Dając dziecku poczucie, że jest rozumiane, pokazujemy jak powinny wyglądać zdrowe relacje międzyludzkie. Dziecko doświadcza zrozumienia, co z kolei pozwala mu kształtować podobne cechy u siebie. Relacja oparta na empatii rodzi zaufanie, szacunek.


Okazją do dowiedzenia się więcej o empatycznej edukacji jest nadchodzące wydarzenie w Zduńskiej Woli: II konferencja z cyklu Empatyczna Edukacja ⇒ Empatyczna Polska, która odbędzie się 12-13 października 2018. Po więcej informacji zapraszamy na stronę:

https://www.empatycznapolska.pl/

 

 

Zobacz też: Jak wygląda fiński system edukacji?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi