Czym zająć chore dziecko? Propozycje zabaw

Czym zająć chore dziecko? Propozycje zabaw
Drukuj Skomentuj

Przeziębienie przedszkolaka jest trudnym okresem nie tylko dla malucha, ale często również dla jego rodziców. Brak możliwości wyjścia z domu powoduje, że dziecko robi się marudne i kapryśne. A obowiązków w domu wcale nie ubywa! Czym więc zająć chore dziecko, by mieć kilka chwil dla siebie? Poniżej przedstawiamy propozycje zabaw kreatywnych dla przedszkolaków, które jednocześnie pozwolą Ci na wykonywanie innych czynności w domu.

Przeczytaj: Domowe sposoby na katar u dziecka1. Układanie labiryntu


Zabawa raczej dla starszych dzieci. Kup dla dziecka 1-2 taśmy malarskie. Powiedz, że ma do dyspozycji cały pokój i musi ułożyć dla Ciebie labirynt. Musi się postarać, żeby była przynajmniej jedna trasa prowadząca np. od drzwi do okna - i mnóstwo innych, ślepych uliczek.


Opcja z przyklejeniem taśmy dobrze się też sprawdza przy tworzeniu np. tras dla samochodzików.

 

2. Układanie puzzli i klocków

 

3. Lepienie z plasteliny i ciastoliny


Wszystkie te zabawy rozwijają przy okazji zdolności motoryczne dziecka. Ponadto maluch może je wykonywać obok Ciebie - nawet, jeśli w tym czasie będziesz zajmować się czymś innym, dziecko nie będzie czuło się pozostawione samemu sobie.

 

4.  Kolorowanki


Możecie wspólnie wybrać tematykę, która zainteresuje dziecko. Sprawdź również nasze propozycje: Kolorowanki Przedszkola.edu.pl

 

5. Teatrzyk


Poproś dziecko, by przygotowało dla Ciebie teatrzyk. Możesz mu przygotować proste szablony z postaciami, które samo później pokoloruje i ozdobi. Oprócz tego stolik, który będzie sceną i dowolne rekwizyty do scenografii.


Pamiętaj tylko, że później musisz… cierpliwie obejrzeć cały spektakl :).

 

6. Wspólne przygotowanie uczty


Wiele przeziębionych dzieci nie ma apetytu. Może jednak wspólne przygotowywanie posiłku zachęci malucha do jedzenia? Przystrojenie kanapek pokrojonymi warzywami albo pomoc w układaniu dań na stole na pewno sprawi, że posiłek stanie się dla niego bardziej atrakcyjny. Bardzo ważna jest przy tym nauka higieny (mycie rąk, również po wytarciu noska, kasłanie “w łokieć”, itd.).


Jeśli natomiast boisz się dać dziecku dostęp do jedzenia, możesz go poprosić o przystrojenie stołu: rozłożenie serwetek, ustawienie świeczek, a nawet zrobienie specjalnych zaproszeń dla członków rodziny na wyjątkową ucztę!Polecamy też inspiracje do wspólnej zabawy z dzieckiem:

5 pomysłów na zabawy jesienne dla dzieci

Pomysły na zabawy zręcznościowe dla dzieci

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi