Czytanie - kluczowa umiejętność w życiu malucha

Czytanie - kluczowa umiejętność w życiu malucha
Drukuj Skomentuj

Czytanie to umiejętność odgrywająca kluczową rolę w edukacji dziecka. Jest to nie tylko sposób na poznanie świata i zdobywanie wiedzy, ale także na rozwijanie pasji i wejścia do fascynującego świata literatury. Ale jak sprawić, aby nasza pociecha chętnie sięgała po książki?

Samodzielne czytanie

 

Warto wspomagać dzieci w nauce płynnego czytania po to, aby nie sprawiało ono trudności, a wręcz przeciwnie - dawało poczucie satysfakcji. Z tą myślą powstały również książki z programu „Przygoda z Czytaniem” na poziomie V.

 

„Czytam płynnie” to seria książek wspomagających płynne czytanie ze zrozumieniem. Poziom trudności poszczególnych tytułów jest stopniowany. Najpierw maluch czyta treść, w której wyrazy podzielono na wyróżnione kolorem sylaby. W taki sposób przygotowuje się do bardziej skomplikowanych tekstów. W trakcie czytania drugiego opowiadania, dziecko obserwuje, z jakich liter składa się dany wyraz, a następnie próbuje ułożyć poszczególne znaki graficzne w całość.

 

Lubiani bohaterowie

 

Nauka wykorzystująca zabawę to najbardziej skuteczna metoda, dlatego w książeczkach dla maluchów pełno jest znanych i lubianych postaci. W serii „Czytam płynnie” znalazły się dwa tytuły z opowiadaniami i historyjkami o przygodach bohaterów z filmu „Auta”, jeden z udziałem niezwykłych mieszkańców Arendelle oraz jeden, w którym dzieci spotykają urocze księżniczki ze świata Disneya.

 

A może zainteresuje Cię artykuł:

 

Kolorowe sylaby

 

W każdej książeczce, tekst zapisany jest w postaci kolorowych sylab. To znacznie ułatwia lekturę, ponieważ maluch ma okazję poznać budowę wyrazu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dziecko w sposób intuicyjny eliminuje błędy, które polegają na wymawianiu spółgłosek z dodatkową samogłoską, np. głoski m jako my. Sylabowe czytanie sprawia, że nasza pociecha uczy się i zapamiętuje poprawną wymowę. 

 

Większa czcionka

 

W drugim opowiadaniu wykorzystano metodę analityczno-syntetyczną, według której mały czytelnik ćwiczy płynne czytanie ze zrozumieniem. Na tym etapie, dziecko wyodrębnia litery z wyrazu, a następnie składa je w wyraz, dokonując syntezy. Tutaj pomocny okazuje się druk dużą czcionką.

 

Nagrody i pochwały

 

Na zakończenie lektury, dzieci odbywają przygodę z pytaniami i quizami, które pomagają sprawdzić, ile maluch zapamiętał z czytania. Po zakończonej pracy, rodzic ma możliwość nagrodzenia swojej pociechy dyplomem oraz naklejkami. Etap ten jest bardzo ważny, ponieważ sprawia dużo radości i daje poczucie satysfakcji.

 

Więcej informacji na temat książek na stronie: www.ameet.pl

 

Przydadzą się w poczekalni u lekarza lub w autobusie, który utknął w korku. Zobacz artykuł:

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi