Czytanie jako kapitał społeczny - Festiwal Literatury Dziecięcej- Ojce i Dziatki

Czytanie jako kapitał społeczny - Festiwal Literatury Dziecięcej- Ojce i Dziatki
Drukuj Skomentuj

Czytanie jako kapitał społeczny, czyli o czym w tym roku na Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki.

Wiele mówi się o tym, że czytanie jest inwestycją w przyszłość naszych dzieci. Stają się mądrzejsze, lepiej wykształcone, będą budować nowy, lepszy świat.

 


Mało kto zauważa, że książki rozwijają także empatię, wskazują na odmienne perspektywy jednostek, pomagają zrozumieć i uszanować odmienność, a jednocześnie podkreślają potrzebę przynależności społecznej.Czytające dziecko wyrośnie na kreatywnego człowieka o wysokim poczuciu własnej wartości i refleksyjności, lepiej rozumiejącego otaczający świat, a co więcej - lepiej rozumiejącego samego siebie.Aby jednak tak było, dziecko powinno trafić na wartościowe, cudowne, mądre książki, które go nie tylko zainteresują, ale prawdziwie zachwycą lub poruszą.W tym z pewnością pomocny jest Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. Już od 26 maja - znaczącej daty - Międzynarodowego Dnia Matki - po raz 5. startują liczne imprezy, warsztaty, gry, spacery literackie, spotkania i wystawy, które mają za zadanie zwrócić uwagę na najlepsze pozycje wydawnicze, właśnie te, które mogą okazać się bliskie współczesnym dzieciom.Tegoroczny plakat - będący hołdem złożonym mistrzowi ilustracji - Januszowi Stannemu, znakomicie obrazuje wszystkie powyższe kwestie. - wyjaśnia Agnieszka Karp- Szymańska, dyrektor programowa festiwalu - Feria barw, nieskrępowana niczym wyobraźnia i kreatywność twórcza, skierowana ku przyszłości, a do tego latarnia rozpraszająca mroki i koło ratunkowe, bo literatura potrafi realizować funkcje pomocowe”.O tym ostatnim przekonamy się podczas panelu dyskusyjnego inaugurującego tegoroczny Festiwal na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki, na który już teraz zapraszamy bibliotekarzy i edukatorów.

 


Trasa festiwalu: Warszawa (26-28 maja), Radom (maj), Wrocław (23-25 czerwca), Gdynia (21-23 lipca), Sopot (21-23 lipca), Katowice (25-27 sierpnia) i Lublin (21-24 września)!Szczegółowy program już niebawem na stronie: festiwalliteraturydzieciecej.pl

 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!