Dary jesieni - scenariusz zabaw ruchowych w grupie 3-latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

ZESTAW ZABAW RUCHOWYCH
Z ELEMENTAMI ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH
Komentarze (0)
Grupa: 3-latki.
Data: 26.09.2013 r.
Temat: „Dary jesieni”
Cel główny: wyrabianie nawyku aktywności ruchowej.
Cele szczegółowe – dziecko:
- uczestniczy aktywnie w organizowanych zabawach i ćwiczeniach,
- potrafi utrzymać równowagę, chodząc po zwężonym torze płaskim,
- potrafi poruszać się i zatrzymać na sygnał,
- potrafi naśladować ruchem czynności wykonywane przez dorosłego.
- odczuwa radość z udziału w zabawach ruchowych.
Treści programowe: „Kalendarz Przedszkolaka”. Program wychowania przedszkolnego. Elżbieta Tokarska, Jolanta Kopała; Wyd. Szkolne PWN; Warszawa 2012. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego.
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i z dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych – kontakty i postawy społeczne:
- stara się zgodnie bawić z innymi dziećmi,
- reaguje na polecenia,
- wykazuje zainteresowanie zabawami i zajęciami organizowanymi przez nauczyciela.
Obszar 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci – sprawność ruchowa:
- bierze udział w organizowanych zabawach ruchowych,
- umie pokonywać proste przeszkody,
- potrafi korzystać z urządzeń i sprzętów w czasie zabaw.
Obszar 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych:
- dostosowuje się do ustalonych reguł w zabawach ruchowych.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Metody: podające (opis, wyjaśnienia), praktyczne (pokaz, ćwiczenia), zabawowa (zawierająca w sobie formy naśladowczą i zadaniową).
Środki dydaktyczne: bębenek, 2 skakanki, laska dla każdego dziecka
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Część wstępna:
1. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Spadające kasztany” – dzieci stoją w rozsypce na dywanie, bez ruchu (są „kasztanami”); na sygnał bębenka (wieje wiatr) kasztany spadają (dzieci wykonują przysiad podparty).
2. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Zbiory jarzębiny” – nauczycielka jest drzewem jarzębiny, dzieci swobodnie gromadzą się wokół nauczycielki. Na sygnał słowny „zrywamy jarzębinę” dzieci wspinają się na palcach i wyciągają ręce najwyżej jak mogą.
II Część główna:
3. Ćwiczenia kształtujące tułowia „Grzybobranie” – marsz po sali. Co kilka kroków zatrzymanie się, skłon w przód, skręt w prawo i w lewo – dzieci naśladują ruchem zbieranie grzybów w lesie.
4. Zabawa na czworakach „Kasztanowy konik” – dzieci poruszają się na czworakach po dywanie przy dźwiękach bębenka. Na przerwę w muzyce „kasztanowe koniki” zastygają w bezruchu.
5. Zabawa równoważna „Przejście przez kładkę” – na dywanie leżą dwie skakanki w odległości 30 cm od siebie. Dzieci przechodzą po utworzonej w ten sposób kładce z rękoma wyprostowanymi po bokach.
III Część końcowa:
6. Ćwiczenie wyprostne – dzieci maszerują po obwodzie koła, trzymają w rękach laskę na wysokości dolnej części pleców.
7. Po odłożeniu lasek na miejsce, omówienie zajęć przy aktywnym udziale dzieci, ze zwróceniem uwagi na ważną rolę ruchu dla zdrowia człowieka.
Opracowanie: Mariola Miszczak