Dary Pani Jesieni - scenariusz zajęć otwartych dla 3 i 4 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Obszary edukacyjne: w zakresie mowy i myślenia, matematycznej, plastycznej, ruchowo-muzycznej.
Cele ogólne:
1. Wyrabianie śmiałości w spontanicznym wypowiadaniu się.
2. Rozwijanie procesów poznawczych, ze szczególnym uwzględnieniem udziału w zabawach doskonalących umiejętność porównywania przedmiotów.
3. Rozwijanie umiejętności przewidywania następstw.
4. Wykonywanie prac plastycznych, odczuwanie zadowolenia i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.
5. Próby tworzenia kompozycji rytmicznych. Wykorzystanie podstawowych kolorów o zdecydowanym odcieniu.
6. Tworzenie kompozycji płaskich - naklejanie na karton gotowych elementów z kolorowego papieru.
7. Nabywanie swobody w ruchowej wypowiedzi inspirowanej tekstem lub akompaniamentem.
Cele operacyjne:
- dziecko chętnie wypowiada się na dany temat,
- wychwytuje i kontynuuje powtarzające się sekwencje elementów (rytmy),
- tworzy z liści kompozycje rytmiczne używając w/w kolory - układa z nich szal dla Pani Jesieni,
- chętnie bierze udział w zabawach ruchowych,
- umiejętnie łączy ruch z muzyką, ma poczucie rytmu,
- uczy się współdziałania w zespole, wzajemnej pomocy,
- odczuwa radość z dobrze wykonanych zadań oraz wspólnej zabawy z rodzicami.
Metody:
- czynne
- słowne
- oglądowe
Formy:
- zbiorowa, praca w małych zespołach, indywidualna.
Środki dydaktyczne: sylweta Pani Jesieni, listki w dwóch kolorach: żółte, czerwone; wzór szala z naklejonymi listkami; kartony z namalowanymi wcześniej konarami drzew, listki wycięte z papieru, stęple, farby, klej magnetofon, nagrania CD.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęcia. Przeczytanie listu od pani Jesieni.
Drogie dzieci mam takie małe zmartwienie. Już się robi coraz chłodniej. Potrzebuję długiego szala, żeby owinąć się w zimne, deszczowe dni. Bardzo Was proszę zaprojektujcie wspólnie z panią wzór na mój szal. Dobrze by było, żeby ten wzór do mnie pasował. Miał elementy i kolory, które kojarzą się ze mną. Acha, jeszcze Was bardzo proszę jak już wymyślicie szlaczek na mój szal, zaśpiewajcie mi piosenkę o kolorowych listkach. Tak bardzo ją lubię. Gorąco Was pozdrawiam. Pani Jesień.
2. Szal pani jesieni - wychwytywanie i kontynuowanie sekwencji elementów. Dzieci kolejno podają odpowiednie liście tworząc rytm (liść żółty, liść pomarańczowy…). N-l zawiesza spinaczami na sznurku liście podawane kolejno przez dzieci.
3. „Kolorowe listki” - piosenka ilustrowana ruchem.
4. Co się śniło listkom? - próby swobodnej wypowiedzi.
5. Jesienne drzewa - praca plastyczna.
Opracowanie: Sylwia Eder-Kotlarska, Kinga Mroczka