Dawno, dawno temu - scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu

Cele szczegółowe:
• W obszarze fizycznym dziecko:
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych organizowanych przez nauczyciela
- reaguje na sygnał, polecenie nauczyciela
- przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych
- stara się prawidłowo trzymać narzędzie kreślarskie
- sprząta po skończonej pracy
• W obszarze emocjonalnym dziecko:
- próbuje nawiązać prawidłowe relacje społeczne i emocjonalne z rówieśnikami
- zgłasza potrzebę odpoczynku, wyciszenia, odreagowania emocji
• W obszarze społecznym:
- aktywnie słucha tekstu mówionego
- potrafi uczestniczyć w rozmowach
- zna zasady i normy panujące w grupie i stara się ich przestrzegać
- zna formy grzecznościowe i wie kiedy z nich korzystać
- nawiązuje relacje rówieśnicze
• W obszarze poznawczym dziecko:
- udziela odpowiedzi na pytania
- potrafi poprawnie formułować myśli
- poszerza słownictwo
- rozwija umiejętność logicznego myślenia
- z łatwością manipuluje przedmiotami
- poszerza wiedzę o otaczającym świecie
- tworzy własny i odtwarza usłyszany rytm
- dostrzega różnice w obrazkach
- chętnie zdobywa nowe doświadczenia zmysłowe
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Metody:
- czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń
- słowne: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia i instrukcje, sposoby społecznego porozumiewania się
- oglądowa: obserwacja i pokaz, udostępnianie sztuki
- aktywizujące: burza mózgów
Środki dydaktyczne:
- treść opowiadania, bębenki, karta pracy, tablica multimedialna, treść opowieści ruchowej, papier, węgiel, farby, miseczki, woda
Przebieg:
1. Wysłuchanie opowiadania „Wielki skarb” M. Żujew oraz rozmowa na temat treści Gdzie wybrali się chłopcy? W jaki sposób dzieci odkryły jaskinię? Co chłopcy zobaczyli? Jak wyglądała tajemnicza jaskinia?
2. Rytmiczne rytuały przy ognisku – zabawa muzyczna. Dzieci stoją w kole i grają na bębenkach, tworząc dowolne tło rytmiczne. Następnie ochotnik wychodzi na środek i gra swój rytm. Pozostałe dzieci mają za zadanie powtórzyć to, co usłyszały.
3. Oglądanie filmu edukacyjnego o malowidłach na ścianach jaskini „Najlepsze prehistoryczne malowidła”.
4. Konie – nauczyciel prezentuje dwie ilustracje przedstawiające konie z jaskini. Zadaniem dzieci jest odnalezienie siedmiu szczegółów.
5. „Dawno, dawno temu…” – opowieść ruchowa. Dzieci ilustrują ruchem treść opowiadania.
6. „Nasza jaskinia” – praca plastyczna. Wykonanie dowolnych malunków węglem na brązowym papierze. Uformowanie papieru w kształt jaskini.
7. „Nasze stopy potrafią wiele” – zabawa z elementami integracji sensorycznej. Na podłodze nauczyciel rozkłada papier, w miseczkach farby. Dzieci maczając stopy w farbach przechodzą przez papier odbijając palce, pięty, tworząc ślady.
Opowiadanie „Wielki skarb” Magdalena Żujew